İçindekiler[göster]

Uçak seyahatini seven birçok gezi sever, internet üzerinden gitmek istedikleri bölge için bilet aramaktadır. Birçok farklı hava yolu firması gezi severlerin karşısına farklı fiyatlar sunmaktadır. Gezi severler bütçelerine en uygun bileti ararken karşılarına aktarmalı uçuş önerileri çıkmaktadır. İşte tam da bu noktada aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi nasıl yapılır sorusu akıllara gelmektedir. Bir diğer adı transit uçuş olarak bilinen aktarmalı uçuşlar, tıpkı kara yolu aktarmalı ile benzerdir. Nasıl ki belirli saatler içerisinde bir otobüsten başka bir otobüse aktarma yapılıyorsa, uçak seyahatleri için de aynı durum geçerlidir. Aktarmalı uçuşların en çok tercih edilmesinin sebebi uçak bileti fiyatlarının daha uyguna gelmesidir. Aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi konusu kafanızı meşgul edebilir. 

Eğer ki aynı hava yolu firması ile uçuşunuzu gerçekleştirecekseniz, bagaj transferi konusunda endişe etmenize hiç gerek yok. Fakat farklı hava yolu firmaları ile uçak seyahatinizi gerçekleştirecekseniz, burada sancılı bir süreç sizleri bekliyor diyebiliriz. Uçuşunuzu aktarmalı olarak yapıyorsanız, uçağın ilk iniş yaptığı ülkeye öncelikle giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için de tabi ki pasaportunuzun olması şarttır. Ardından ülkeye giriş yaptıktan sonra bagajınızı almanız ve sonrasında ülkeden çıkış yapıp tekrardan uçağınıza binmelisiniz. Bagaj transferi her ne kadar kafanızı karıştıran bir durum olsa da aktarma süreniz yettiği sürece herhangi bir sıkıntı yaşamadan uçuşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj Transferi THY

Uçak yolculuğu için Türk Hava Yolları’nı tercih eden gezi severler, aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi THY konusunu merak etmektedir. Farklı hava yolu firmaları ile aktarmalı uçuş yapacak yolcular, transit yolcu olarak adlandırılmaktadır. Bu şekilde yolculuk yapanlar aynı uçuş numarasını kullanmaktadır. Aktarma esnasında bagajınız taşıyıcı hava yolu firması tarafından diğer hava yolu firmasına güvenli bir şekilde geçirilmektedir. Seçtiğiniz hava yolu firması ile belli bir noktaya gelip ardından Türk Hava Yolları ile uçuşunuza devam edecekseniz, bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. 

Eğer ki uçak yolcuğunuz yurtdışına aktarmalı olarak gerçekleşecekse uçağın ilk durakladığı noktada uçarken inerken yalnızca kabin bagajınızı alınız. Sonrasında dış hatlar terminaline gelip pasaport kontrollerinden geçiniz. Pasaport kontrol işlemlerinizi tamamladıktan sonra ise aktarmalı olarak seçmiş olduğunuz Türk Hava Yolları uçağınıza binebilirsiniz. Aktarma sırasında bagajınız diğer hava yolu firmasına verileceği için ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Sonrasında keyifli uçak yolculuğunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. 

Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj Transferi Pegasus

Aktarmanız uçuşların olmadığı zamanlarda gezi severler, aktarmalı uçuşları tercih etmektedir. Aktarmalı uçuşunu Pegasus Hava Yolları ile gerçekleştirmeyi planlayanlar, aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi Pegasus konusunu merak etmektedir. Aktarmalı uçuşlarda aynı hava yolu ile uçuşunuzu tamamlamanız hem bagaj transferi hem de zaman açısından oldukça önemlidir. Fakat bazı durumlarda gitmek istediğiniz yere yalnızca aktarmalı uçuş imkânınız olabilir. Daha önceden aktarmalı uçuş yaptıysanız, uçuş esnasında nelerle karşılaşacağınızı iyi bilirsiniz. Ancak ilk kez transit yolcu olarak uçacaksanız, bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aktarmalı uçuşlar genellikle hava yolu firmalarının dış hatları kullanılarak yapılmaktadır. Tercih ettiğiniz hava yolu şirketi Pegasus ve diğer hava yolu firması ile anlaşmalı ise iki uçak arasında bagaj transferiniz hiçbir sorun çıkmadan gerçekleşir. Ancak seçtiğiniz hava yolu firmaları arasında herhangi bir anlaşma yoksa ilk bindiğiniz uçak iniş yaptıktan sonra bagajınızı alıp diğer uçağa geçmeniz gerekmektedir. İki hava yolu firması arası bagaj transferini gerçekleştirirken zamanı iyi kullanmanız oldukça önemlidir. 

Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj Transferi AnadoluJet

Direkt uçuşların olmadığı zamanlarda gezi severler, aktarmalı uçuşlar arasından tercihini yapmaktadır. Aktarmalı uçuşunu AnadoluJet ile gerçekleştirmeyi planlayan gezi severler, aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi AnadoluJet konusunu merak etmektedir. Bagaj transferi uçak yolculuğu yapacakları endişeye düşürebilmektedir. Aynı hava yolu firmaları ile aktarmalı olarak uçuş yapacaksanız, endişe duymanıza gerek yoktur. Bagaj transferi yetkili kişiler tarafından diğer uçağa taşınır. Yine de aktarmalı uçuş öncesi seçtiğiniz hava yolu firmasının müşteri hizmetlerini aramalı ve aklınıza takılan sorular hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Aktarmalı uçuşlarda iki hava yolu firması arasında bagaj transferi anlaşması yoksa uçağınızın ilk durduğu noktada bagajınızı teslim almanız gerekmektedir. Hava limanında check-in işlemlerinizi, vize kontrollerinizi eksiksiz bir şekilde yapmalı ve ardından diğer uçağa binmelisiniz. 

Bunlar ilginizi çekebilir?

Yunanistan’a Pasaportsuz Gidilir mi?
Yeşil Pasaport Ne İşe Yarar?

Aktarmalı Uçuşlarda Bagaj Transferi Ücretli mi?

Uçak yolculuğunu aktarmalı olarak yapacak yolcular, aktarmalı uçuşlarda bagaj transferi ücretli mi sorusunun cevabını merak etmektedir. Aktarmalı uçuşlarda bagaj transfer ücreti seçtiğiniz hava yolu firmasına göre değişmektedir. Eğer size sunulan bagaj hakkınızı aştıysanız, belirli bir ek ücret ödemeniz gerekebilir. Ek ücret bilgilerini tercih ettiğiniz hava yolu firması ile iletişime geçerek öğrenebilmeniz mümkündür. Vize şartı koyan bir ülkeden aktarmalı olarak uçuşunuzu gerçekleştirecekseniz, vize işlemleri için belirli bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Aktarmalı uçuş öncesi ek ücret bilgilerini öğrenmek için hava yolu firmalarını aramanızı önerebiliriz. 

 

Kategoriler: Seyahat İpuçları