İçindekiler[göster]

Turizm açısından önemli yere sahip olan Antalya aynı zamanda tarihi açıdan da oldukça önemli yerlerden birisidir. Gerek ulaşım, gerek işe konaklama açısından da çeşitliliği fazladır. Akdeniz ikliminden kaynaklı yaz turizmi canlıdır. Görülmesi gereken çok sayıda tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Antalya kadar önemli olan ilçeleri Kaş,Kemer,Finike,Kalkan,Alanya,Manavgat da turizme katkı sağlamakta, çok sayıda turistin tercih ettiği yerler arasında olmaktadır. Bu arada Antalya uçak bileti en uygun fiyatlarla uygunabiletal.com'dan alabilirsiniz.

ANTALYA'YA NASIL GİDİLİR?

Uçak ile yabancı turistlerinde giriş yaptığı Antalya Havalimanı'na ulaşım sağlanabilir. THY, Pegasus gibi firmaların İstanbul, Ankara, Adana,İzmir,Mardin,Kayseri,Van,Samsun,Gaziantep,Trabzon,Diyarbakır şehirlerinden direkt seferleri mevcuttur. Doğuda kalan Gazipaşa-Alanya Havalimanı'na İstanbul Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan direkt seferler mevcuttur.Bir çok otobüs firmasının diğer illerden Antalya'ya ve ilçelerine seferleri vardır.

 

Tarihi Kaleiçi


Antalya merkezde bulunan Kaleiçi, Hadrian Kapısı'ndan geçtiğiniz anda sizi rengarenk boyanmış evlerin olduğu bir güzelliğe ulaştırır. Bu rengarenk evlerin bazıları hediyelik eşya dükkanı , bazıları butik otel ve pansiyon olarak kullanılıyor. Kaleiçi yat limanından kalkan tekneler ile günübirlik kaçamak yapıp Falezlere, Konyaaltı Plajı'na gezinti yapabilirsiniz. Gelmişken 1901 yılından kalma Saat Kulesi'ni de görmeden geçmezsiniz. Limana inen asansörü de unutmayalım. Manzaraya bir de asansörden bakın. Manzarayı bakabileceğiniz bir diğer yer de falezin üstüne yapılmış olan cam seyir terası.

Kaleiçi'ne geldiğinizde görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biri de Suna-İnan Kıraç Müzesi. Kültürel değerlerin yaşatılması açısından önemli yeri olan müzede damat tıraşı, kına gecesi gibi değerler cansız mankenler ile anlatılmakta.

Phaselis Antik Kenti


Kemer'e 15 km uzaklığında olan Phaselis, yeşillik alan açısından oldukça zengin ve huzur verici yerlerden birisi. Kuzey, merkez ve güney olmak üzere üç tane limanı bulunur. Bu limanlarda denizin keyfini çıkarmanın yanı sıra piknik yapmakta mümkün. Daha sonra Roma İmparatorluğu'ndan kalma tiyatro, Zeus Tapınağı, Şu Kemerleri gibi kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Aspendos Tiyatrosu


Antalya'nın Serik ilçesinin Belkis köyünde bulunan antik tiyatro Romalılar tarafından inşaa edilmiştir. En kısık sesi dahi her yere iletebilme özelliğine sahip olan Aspendos Tiyatrosu, bir çok konser ve etkinliğe açık haldedir. Hikayesi ise Aspendos Kralı'nın evlenme çağındaki kızı için faydalı iş yapan iki kişi arasında kalması ve kızının Aspendos Tiyatrosu'nu önlerine sunan Zenon'un tiyatroda mırıldandığı şarkıdan etkilenmesi üzerine kralın kızını Aspendos orkestra kurucusuna vermesidir.

Alanya Kalesi


Ulaşılabilirliği zor olması nedeni ile Alanya Kalesi, günümüze gelene kadar en iyi korunmuş kalelerden biridir. Selçuklu Sultan'ı Alaeddin Keykübad kaleyi aldıktan sonra tekrar inşaa etmiştir. Dişi kadar içi de ihtişamlı olan yerlerden biridir.

Apollon Tapınağı


Adını ışık, güzellik tanrısı olarak bildiğimiz Side'nin baş tanrılarından olan Apollon'dan alır.

Olympos Antik Kenti

İki yani da yemyeşil vadidir. Çok sayıda ağaç ev vardır. Geçmişten kalma kalıntıları gezdikten sonra tertemiz, yeşillikler arasındaki plajına ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda caretta carettaların yumurtlama alanlarını da görebileceğiniz bir yerdir.

Antalya Müzesi

Birinci Dünya Savaşı döneminde tarihi eserlere verilen zarar nedeniyle Süleyman Fikri Erten çalışmaları sonucu eserleri toplayıp korunması adına bir şeyler yapılmasını istemiştir. İlk başta camilerde sergilenen eserler daha sonra Antalya Müzesi'nde sergilenmiştir. 14 sergi alanı bulunan Antalya Müzesi, "Yılın Müzesi" ödülünü almıştır.

GEZİLECEK YERLER

Duden Şelalesi


Antalya il sınırları içinde yer alan Duden Şelalesi, Aşağı ve Yukarı Duden olarak ikiye ayrılıyor. 40 metre yükseklikte mağara oyuklarından akan suyu izlemek oldukça keyif verici. Piknik yapılabilecek alanları sayesinde doğa ile içiçe vakit geçirebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi


Söğüt,ladın,kuşburnu gibi ağaç çeşitliliğinin fazla olduğu, etrafı ormanlarla kaplı olan doğal güzelliklerden birisidir. 7 adet küçük göletten oluşur .

Antalya Hayvanat Bahçesi


Yılan,timsah,geyik,eşek,ceylan,zebra,kaplan,puma,aslan,ayı gibi çeşitli hayvanların bulunduğu bir yerdir ve piknik alanına sahiptir.

Manavgat Selalesi


Piknik ve kamp kurmak için ideal yerler arasındadır. Rafting, jeep safari gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.


Köprülü Kanyon 


Yemyeşil ağaçların arasından geçen Köprüçay Irmağı sağladığı imkanlarla macera severler için en özel yerlerden birisidir. Şu sporları olan rafting Köprülü Kanyon'da diğer yerlere göre ırmağın dokusundan kaynaklı daha da keyif verici bir hal almaktadır. Milli parklarımız arasındandır.Yanlızca rafting imkanı değil, çeşitli gezebileceğiniz tarihi yerleri de size sunuyor. Manavgat Selalesi ve Side Antik Kentini de görebilirsiniz.

Yanartaş


Olympos Çıralı'da bulunan Yanartaş efsaneye göre yıllardır sönmeyen ateşi ile herkese kılavuz olmaya devam ediyor. Yunan mitolojisine göre Bellerophontes adında bir genç ile canavar Chimera'nın dövüşü sonucu Chimera'nın yerin yedi kat dibine gömülmesine rağmen hala ateş saçması, günümüzde de yanan ateşin Chimera'nın sönmeyen ateşi olduğu düşünülmektedir.

Damlataş Mağarası


Bir patlama sonucu oluşan Damlataş Mağarası'nda yağıştan kaynaklı kireçli suyun akması ile zaman içinde nemden dolayı sarkıtlar oluşmuştur. Alanya ilçesindedir. Mağaradaki fazla nem ve karbondioksitten kaynaklı astım hastalarına şifa olduğu söylenmektedir.

ANTALYA'DA DİĞER GEZİLECEK YERLER

-Karain Mağarası

-Beldibi Mağarası

-Patara Antik Kenti

-Karaalıoğlu Parkı

-Saklıkent Kayak Turizmi

-Lara Plajı

-Patara Kumsalı (En uzun kumsal)

-Göynük Kanyonu