İçindekiler[göster]

 Türkiye Cumhuriyeti’nin illerinden biri olan Aydın, Türkiye'nin en kalabalık 20. ilidir. Türkiye'nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Turizm açısından gelişmiştir. On yedi ilçeli bir ildir. Geçmişte farklı farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. İkliminden dolayı zeytin ve meyve bol bol yetişmektedir. Akdeniz iklimine sahip olan Aydın, yazları oldukça kurak, kışları ise yağmurlu geçmektedir. Kuşadası, Söke ve Didim ilçelerine deniz kıyısı vardır. Bu ilçeler turizm açısından ön plandadır. Ege’de bulunan bu güzel ilin gezilecek birçok yeri bulunmaktadır. Aydın uçak bileti alarak listemizde yer alan yerleri gezebilirsiniz.

1.Güvercinada Kalesi

 Aydın’da gezilebilecek bölgelerin başında Güvercinada Kalesi gelmektedir. Aydın'ı Kuşadası ilçesinde bulunmaktadır. Zamanında Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Geçmişte Mora İsyanı nedeni ile koruma amacı ile inşa edilmiştir. Yapılış tarihi 1830 yıllarında olduğu söylenmektedir. Denizin ortasında bulunan bu kale, ziyaretçilerini muazzam manzara şöleni ile etkilemeye devam etmektedir.

2.Altınkum Plajı

 Aydın'ın Didim ilçesinde bulunmaktadır. Berrak suyu ve altın rengi kumu ile anılmaktadır. Türkiye'nin ileri gelen plajlarından biridir. Yaz günlerinde denizi sevenlerin buluştuğu muhteşem plajlardandır.

3.Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

 Kuşadası ve söke ilçeleri arasında konumlanmaktadır. Bu bölge binlerce hayvan ve bitki türü içermektedir. Çok fazla ziyaretçi ağırlamaktadır. Müthiş manzarasından dolayı ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

4.Aytepe Barış Parkı

Aytepe Barış Parkı, Altınkum Sahili üzerinde bulunmaktadır. Park ismini içinde bulundurduğu barış heykeli tarafından almıştır. Altınkum'da sahil yürüyüşüne çıkanlar kesinlikle burada piknik yapmalılar. Aytepe Barış Parkı’nda çay içip denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

5.Manastır Koyu

 Manastır Koyu Aydın'ın Didim ilçesinde bulunan en nadide göz alıcı koylardan biridir. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği bu koy yüzmek isteyenler, kamp yapmak isteyenler için ideal bir mekandır.

6.Tales Matematik Müzesi 

Aydın'a bulunan Tales Matematik Müzesi 2007 senesinde ziyarete açılmıştır. Çocukların matematik ile barışık olması için çok güzel bir aktivitedir. Şaşırtıcı ürünleri ile Tales Matematik Müzesi ziyaretçilerini dört gözle beklemektedir.

7.Karacasu Etnografya Müzesi 

 Aydın şehrinin Karacasu ilçesinde bulunan bu müze, eski yaşamların kültürlerini ortaya çıkaracak tarihi havası olan bir müzedir. 2007 yılında ziyaret kabul etmeye başlamıştır. Müze ziyaretçilerine modeller üzerinde eski Türk kültürünü aşılamaktadır. Tarihimizi araştırmak isteyenler için çok doğru bir adres olarak tanımlanmaktadır.

8.El Heykeli

Atatürk Bulvarı’nda bulunan heykel, denize sıfır ve harika manzarası ile göz kamaştırmaktadır. Sembolün şekli avuç içinde birkaç siyah kuş ve beyaz kuştan oluşmaktadır. Gün batımı ve gün doğumlarında ayrı bir manzaraya kavuşan bu mekân, beğenileri üstüne toplamıştır. Yol üzerinde olanlar için görülmesi tavsiye edilmektedir.

9.Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe’nin evinin restore edilmesi ile oluşan müzedir. Hayatını geçirdiği Yenipazar’daki bu ev çıkan yangın sonucu büyük hasara uğramıştır. Bunun üzerine Aydın Valiliği evin restore edilip müze olarak ziyarete açılması kararına varmıştır. Restore işlemi bittikten sonra 2001 senesinde ziyaretçilerini kabul etmeye başlamıştır. Yörük Ali Efe Müzesi, şimdi Yörük Ali Efe’nin kişisel eşyaları ile oluşan tarihi bir müze olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir.

10.Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

 Aydın'da gezilecek yerlerden biri de Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi’dir. Ege Bölgesi’nde bilindiği gibi zeytin ve zeytin ürünleri fazlasıyla önem içermektedir. Yıllardan beri halkın geçim kaynaklarından biri olarak günümüze kadar gelmiştir. Bu müze geçmişteki zeytinin önemini gösteren bir mekandır. Gelecekte zeytinin ne kadar değerli olduğunu, geçmişteki insanların zeytine ne kadar değer verdiğini göstermek amaçlanmıştır. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, 2011 tarihinde sergi salonu iken 2012 senesinde müze olarak ziyaretçi kabul etmeye devam etmiştir. “Oleatrium” kelimesi Latince kökenli bir kelimedir ve “zeytin avlusu” anlamını taşımaktadır. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi Aydın'nın Kuşadası ilçesinin, Davutlar Beldesi’nde yer almaktadır.

11.Güvercinada Halk Plajı

 Mavi bayrak ödülü alan, ayrıca halk plajı olan Güvercinada Halk Plajı, yerli ve yabancı turistler tarafından fazlasıyla tercih edilen bir plajdır. Güvercinada Kalesi’nin manzarası üzerine birde temiz ve berrak suyu adeta bir göz şöleni yaratmaktadır. Merkeze yakın olması ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Ailecek gelinebilecek muhteşem halk plajlarındandır. Gün doğumu ve gün batımlarının eşsiz görüntüsü de görenleri bu plaja hayran bırakmaktadır

Kategoriler: Şehir Rehberi