İçindekiler[göster]

Aydınpınar Şelalesi Düzce Merkez Aydınpınar köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı bulunmaktadır. Bu park şehir merkezine tam olarak 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Güzeldere ve Samandere Şelaleleri arasında yer almaktadır. Arka arkaya dökülmekte olan 5 ayrı şelale kümesi burada yer alıyor. 

Burada Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarını görebilmek mümkündür. Sağlıklı bir insanın yürüyebileceği orta zorluk ve orta zorluğu aşan yürüyüş parkurları burada konumlanmaktadır. Gürgen, meşe ve kestane gibi ağaçlar bulunmaktadır. Karışık yapraklı orman ağaçları arasında trekking yapılabilmekte ve foto-safari, çadır kampları yapılabilmektedir. Burada özellikle mayıs aylarında dağ çileği, ağustos ve eylül aylarında da böğürtlenler bulunmaktadır. Bu vadi Düzce geneline hakim olmaktadır. 

Aydınpınar Şelalesi orman içerisinde gizli bir cennet gibidir. Dört mevsim boyunca ziyaretçi almakta olan bu alan her yıl binlerce insanı ağırlamaktadır. Marmara Bölgesi’nde şehrin yoğun olduğu dönemlerde bu yoğunluktan sıkılan kişiler Düzce’ye geziler düzenlemektedirler. İstanbul, Ankara ve Bursa gibi illerden fazlaca turist buraya gelip geziler düzenlemektedir. Düzce’nin ormanlık alanları yüzlerce gizli güzellikleri bünyelerinde barındırmaktadırlar. Aydınpınar köyünde yer alan ve arka arkaya dökülmekte olan 5 şelale de burada en çok ziyaret edilen bölgelerdendir. Virüs salgını ile birlikte insanların doğayı daha fazla tercih etmeleri nedeni ile ziyaretçileri artış göstermiştir. 

Aydınpınar Şelalesi Nerede?

Aydınpınar Şelalesi nerede soruları ziyaret etmek isteyen turistler tarafından merak edilmektedir. Aydınpınar Şelaleleri Düzce ilinde Aydınpınar köyünde yer almaktadır. Doğa ile içe içe olmak isteyenler bu alanları buluşma noktaları olarak seçmektedirler. 

Aydınpınar Şelalesi özellikleri dört mevsim boyunca büyüleyici olmalarıdır. Daha önce buraya gelenler tekrar tekrar gelmek istemektedirler. İçerisinde yer alan yürüyüş parkurları insanların trekking gibi doğa sporlarını yapabilmeleri için son derece uygun olmaktadır. Burada yer alan ormanlık alanda meşe, gürgen, kestane ağaçları bulunmaktadır. Şelaleleri birbirine bağlayan patika yollar orman içerisinde doğa yürüyüşü için son derece eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Tabiat parkı içerisinde toplam olarak 4 adet şelale yer almaktadır. Burada yürüyüş yapabilmek için en güzel ortamlardan biridir. Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkında ormanlık alan içerisinde ağırlık olarak karaçam, göknar, kayın, meşe, gürgen, dişbudak, kızılağaç, kestane, ıhlamur, porsuk, çoban, kızılcık, fındık, emişen, karayemiş, orman gülü, kuşburnu, söğüt gibi türlerde ağaçlar yer almaktadır. Tabiat parkı içerisinde kişiler birbirinden özel fotoğraf çekebilmekte ve yürüyüş parkurları içerisinde yürüyüş yapabilmektedirler. 

Aydınpınar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Düzce merkezine bağlı olan Aydınpınar Şelalesi gidip görülmesi gerekli olan yerler içerisinde yer almaktadır. Bir doğa harikasıdır. Bu nedenle buraya ziyarete gelenlerin mutlaka görmesi gerekmektedir. Art arta dans eder gibi akmakta olan 5 ayrı şelale bulunmaktadır. Burada yer alan doğal güzellik baş döndürücüdür. Burayı ziyarete gelen turistler burada foto safari yapabilmekte, çadır kampı ve trekking gibi doğa sporları da yapabilmektedir. Doğa harikası olan bu bölgede yürüyüş yapmak en çok tercih edilen aktivitelerdendir. 

Aydınpınar Şelale nasıl gidilir soruları da burayı ziyaret etmek isteyen turistler tarafından merak edilmektedir. İl merkezine tam olarak 10 km uzaklıkta yer alan bu alana ulaşım son derece kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Şahsi araçlar ile birlikte ve toplu taşıma araçları ile birlikte ulaşım sağlamak mümkündür. Köy ve şelale arası 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köye gelindikten sonra kişilerin biraz yürümeleri gerekmektedir. Düze Merkez ile Aydınpınar Şelaleri tabelaları takip edilerek çok rahat bir şekilde şelalelere varabilmek mümkün olmaktadır. İstanbul üzerinde ulaşım sağlamak isteyenler ise D-100 Karayolu ya da TEM otoyolu üzerinde ulaşımlarını gerçekleştirebileceklerdir. Aydınpınar Şelalesi ulaşım yolları bu şekildedir. 

Aydınpınar Şelalesi Kamp Yapılır mı?

Aydınpınar Şelalelerinde kamp yapabilmek mümkün olabilmektedir. Burada konaklamak için kır evi de yer almaktadır. Burada kamp yapabilmek serbesttir. Aydınpınar Şelalesi kamp alanları bulunmaktadır. Ancak burada belirli dönemlerde kamp yapmak yasaklanmış durumdadır. Burada her yıl yüzlerce insan kamp yapmaktadır. 

Bölge içerisinde duş ve tuvalet imkanı hiçbir şekilde yer almaktadır. Aynı zamanda yiyecek ve içecek gibi temel ihtiyaçların da kişilerin kendileri karşılamaları gerekmektedir. Aydınpınar Şelalesi kamp için kişiler kendi ihtiyaçlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Bölgeye gelmeden için temel ihtiyaçlar için gereken malzemelerin alınması gerekmektedir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Aydınpınar Şelalesi Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Aydınpınar Şelalesi giriş ücreti her yıl için değişiklik gösterebilmektedir. Buraya gelenler farklı özelliklere göre ücretler öderler. Kişi başı ücretleri farklıdır. Bisiklet, motosiklet, otomobil, minibüs gibi araçlara göre ödenmesi gerekli olan ücretlerde değişiklikler meydana gelmektedir. 

Burada çadır kampı yapmak isteyenler, karavan kampı yapmak isteyenler farklı ücretler ödemektedirler. Aynı şekilde kır evinde konaklamak isteyenler için de farklı ücretlendirmeler mevcuttur. Giriş ücreti listesi Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce karar verilmektedir. Aydınpınar Şelalesi ziyareti gerçekleştirmek isteyen kişiler bu ücretlendirmeler üzerinden girişlerini gerçekleştirebileceklerdir. Kişiler ücretlendirme listesi içerisinde hangi kategoriye giriyorlarsa buna göre ücretlerini ödeyeceklerdir.

Kategoriler: Şehir Rehberi