İçindekiler[göster]

Barselona, her yıl yerli yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan; gerek mimarisiyle, gerek alışveriş mekanları ile, gerek tarihi güzellikleri ile dikkat çeken bir şehirdir. Ayrıca şehrin kıyı kesiminde bulunan plajlar, genç nüfusun şehri özellikle tercih etmesini sağlayan bir sebeptir.

Tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar dayanan Barselona, o yıllarda bir balıkçı köyü olarak kurulmuş. Zaman içerisinde bölgeye Romalılar yerleşmiş ve bölgede ki yerleşik hayat ta bu şekilde başlamış. Şehre, şehrin binalarına, hatta şehrin siluetine bile bakıldığında; aslında Roma ve Bizans mimarisi belirgin bir şekilde göze çarpıyor. Özellikle, şehirde bulunan bazı yapılarda ve birçok eserde ortaçağın Gotik mimarisi çok belirgin bir şekilde sergilenmektedir. 

Barselona Akdeniz iklimin etkisi altında bir şehirdir. Dolayısıyla, eğer rotanızı belirlediyseniz ve bu şehre karar verdiyseniz, hele bir de sıcak sevmiyorsanız size tavsiyemiz; Barselona yolculuğunuzu bahar aylarında planlamanız. Ancak, bu durumun tam tersine sıcağı seviyor ve plajlara da girerim diyorsanız; yaz ayları da size oldukça uygun olacaktır.

Gelin şimdi bir bakalım, tarihe tanıklık etmiş bu şehirde nereler gezilir, nerelere gidilir, rotanızın olmazsa olmaz durakları nereler?

Las Ramblas

Eğer alışveriş seviyorsanız Las Ramblas, kesinlikle sizin de ilk durağınız olmalı. Las Ramblas, ünlü markaların mağazaları ve şık restoranları ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, caddenin iki tarafına sağlı sollu dizilen ağaçlar da, harika bir yürüyüş yolu oluşturmaktadır. 

Gotik Sokaklar

Ortaçağın karanlık mimarisini yansıtan Gotik sokaklar, sizi adeta kendisine hayran bırakacak. Size; adeta zamanda yolculuk yapıyormuş hissi veren bu sokaklar, kesinlikle rotanızda olmalıdır.

El Born Bölgesi

Şehrin en eski mahallelerinden olan El Born Bölgesi, harika restoranlara da ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca El Born Bölgesi, bölge halkı tarafından da oldukça fazla rağbet görmektedir. Unutmadan söylemekte fayda var ki; El Born’da da şehrin geneline hakim olan Ortaçağın o mistik mimarisi fazlasıyla hakimdir.

Casa Mila

Barselona sokaklarında yürürken bile dikkatinizi çekecek olan muhteşem bir mimarinin eseri Casa Mila, kesinlikle ziyaret etmeniz gereken duraklar arasında olmalıdır. Bina, görüp görebileceğiniz çok farklı bir mimari yapıda tasarlanmıştır. Ayrıca bu muhteşem yapı, şehirle öyle özleşmiştirki; şehrin magnetlerine bile sıkça konu olmuştur.

La Boqueria

Eğer bölgenin yerel yiyeceklerinden tatmak ve dönerken yanınıza da bu yiyeceklerden almak istiyorsanız; La Boqueria yerel pazarı tam da size göre. Pazar içerisinde keyifle gezebilir, yeni lezzetler keşfedebilirsiniz.

Poble Espanyol

Poble Espanyol, bölgede bulunan bir açık hava müzesi diyebiliriz. Bu köyde keyifli bir gezi yapabilir, geziniz sırasında ise  İspanya’nın yerel hayatına dair fikir sahibi olabilirsiniz. Köyün kocaman bir meydanı bulunmaktadır. 

Port Vell

Barselona  gezi rehberimizin bir diğer durağı olan Port Vell, bir dönem tren yolu ve ambar deposu olarak kullanılmıştır. 1992 Barselona Olimpiyatları sırasında yeniden kimanın bir parçası haline gelen Port Vell, aynı zamanda Avrupa’nın en büyük akvaryumuna da ev sahipliği yapmaktadır. Gündüzü ayrı, ışıl ışıl gecesi ise ayrı güzel olan bölge, orada çekeceğiniz muhteşem fotoğraflara da ev sahipliği yapmaya adaydır.

Nou Camp Stadyumu

Tarihi boyunca iki defa Şampiyon Ligi final maçına ev sahipliği yapan Nou Camp Stadyumu, Avrupa’nın en büyük dünyanın ise kapasite bakımın en büyük 11. stadyumu olma özelliğindedir. Bu muhteşem stadyum, gezi rehberinizin içinde mutlaka olması gereken duraklar arasındadır.