İçindekiler[göster]

Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Van ilinin ilçelerinden biri olan Erciş, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Gezi severlerin sıklıkla ziyaret ettiği ilçede, görülmeye değer birçok yer bulunmaktadır. İlçeye farklı şehirlerden gelmek isteyen gezi severler; kara yolu, hava yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlayabilir. Son zamanların önemli turizm noktalarından biri haline gelen ilçe, hem tarihi güzellikler hem de doğal güzellikler bakımından oldukça zengindir. 

Erciş, gelen ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunmaktadır. İlçeye geldiğiniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Erciş Kalesi, Deliçay, Zortul Kümbeti, Çivi Yazılı Kitabeler, Kadem Paşa Hatun Türbesi, Kara Yusuf Paşa Türbesi ve Çelebibağı yer almaktadır. Erciş’e gezi planı yapmadan önce hazırlamış olduğumuz Erciş gezilecek yerler listesine mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Erciş Kalesi

Gezilecek yerler bakımından epey zengin olan Erciş, Van Gölü kıyısındaki konumu ile de dikkat çekmektedir. İlçeye geldiğinizde ilk ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Erciş Kalesi’dir.

İlçenin Çelebibağı Kasabası’nda yer alan kale, dışarıdan bakıldığında ada görünümüne sahiptir. Tarih tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunan kale, Selçuklu padişahlarından Kılıç Arslan tarafından 1127 senesinde inşa ettirilmiştir. Sonrasında Karakoyunlular tarafından restore edilen yapı, Timur’un eline geçtiğinde büyük hasar görmüştür. 

Evliya Çelebi’nin "Seyahatname" kitabında da adı geçen kale, ilçenin tarihini yansıtan izleri taşımaktadır. Özellikle bahar aylarında Van Gölü suyunun yükselmesi ile birlikte kalenin görüntüsü muhteşem bir manzaraya dönüşmektedir. Kaleden günümüze yalnızca sur duvarları sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. 

İlçenin tarihini anlatan kaleyi, ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Belirli bir ziyaret saati olmadığından gün içerisinde gelip yakından görebilirsiniz. 

Deliçay

Erciş’in doğal güzelliklerinden biri olan Deliçay, ilçe merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Yakın bir konumda yer aldığından dolayı özel aracınız ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi toplu taşıma veya taksi hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Van Gölü ile Deliçayı’nın buluştuğu noktada inci kefallerin yumurtlama alanları bulunmaktadır. Balıklar yumurtlama zamanında bu alana gelebilmek için harika bir yolculuğa çıkmaktadır. Van Gölü ile Deliçayı’nın buluştuğu noktaya Erciş Balık Bendi denmektedir. Balıkların görsel şölen sunan bu eşsiz yolculuğunu görmek için dünyanın dört bir yanından çok sayıda ziyaretçi gelmektedir.

Çok sayıda yerli ve yabancı turistin akın ettiği bölgeye ayrıca belgesel çekmek için gelenler de mevcuttur. Balıkların bu görsel şovuna yakından şahitlik etmek isteyenler, Erciş gezilecek yerler listesine bu bölgeyi mutlaka eklemelidir. Ayrıca bölgede göle karşı piknik yapabileceğiniz mesire alanları da bulunmaktadır. 

Deliçay’a girişler ücretsizdir. İnci kefallerini görmek için ise kişi başı 1 TL giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Özel araç ile giriş ücreti ise 5 TL’dir. 

Zortul Kümbeti

Zortul Kümbeti, ilçeye bağlı Zortul Köyü’nde yer almaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan kümbete, özel araç veya toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür.

İlçenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan kümbet, 15.yüzyılda Karakoyunlular zamanında önemli biri için inşa edilmiştir. Toplam iki kattan meydana gelen yapının kaidesi kare formundadır. 12 gen kaidesine sahip olan yapının en göze çarpan bölümleri ise gövdesinde bulunan çift başlı kartal, kuş ve aslan figürleridir.

Tarih severlerin uğrak noktaları arasında yer alan kümbetin üzerindeki külah, piramidi andırmaktadır. Ayrıca külahın hemen altında yapıldığı dönemden tarihi bir yazı bulunmaktadır. Zortul Kümbeti’ni ziyaret ederek, ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Zortul Kümbeti’ne girişler ücretsizdir. Ziyaret saatlerinde de herhangi bir kısıtlama yoktur. Haftanın her günü ziyarete açıktır. 

Çivi Yazılı Kitabeler

Erciş geziniz esnasında mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biri Çivi Yazılı Kitabeler’dir. Van-Erciş Kara Yolu üzerinde yer alan kitabelere ulaşım son derece kolaydır. Özel aracınız ile gidebileceğiniz gibi özel aracınız yoksa toplu taşıma araçlarından veya taksi hizmetlerden faydalanabilmeniz mümkündür.

İlçenin tarihine ışık tutan kitabeler, Urartular zamanından kalmadır. Blok kayalar üzerinde yer alan kitabeler, Urartu Kralı Sarduri’nin o dönem yaptığı çalışmalardan izler taşımaktadır. Yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Çivi Yazılı Kitabeleri, Erciş gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneririz. 

Çivi Yazılı Kitabeler’in bulunduğu alanı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri bulunmadığından günün herhangi bir saati gelip tarih kokan kitabeleri yakından görebilirsiniz. 

Kadem Paşa Hatun Türbesi 

Kadem Paşa Hatun Türbesi, ilçenin görülmeye değer tarihi yapıları arasında yer almaktadır. İlçe merkezinde yer alan türbeye ulaşım yalnızca özel araçlar ile sağlanmaktadır.

1458 senesinde Karakoyunlular zamanında Cihan Şah tarafından inşa ettirilmiştir. İki kattan meydana gelen türbenin yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. Piramidal külahlı yapısı ile öne çıkan türbe toplam 12 gövdeden oluşmaktadır. Günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

Türbenin alt katına cenazelik ismi verilmiştir. İçerisinde Şah Çevik, Şah Mustafa, Şah Ali, Emir Yar Ali ve anneleri Kadem Paşa Hatun’un mezarlıkları yer almaktadır. Erciş geziniz esnasında mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir.

Kadem Paşa Hatun Türbesi’ne giriş ücreti yoktur. Haftanın her günü ziyarete açıktır. 

Kara Yusuf Paşa Türbesi 

Kara Yusuf Paşa Türbesi, ilçeye bağlı Çatakdibi Mahallesi’nde yer almaktadır. Bölgeye toplu taşıma araçları ile ulaşım imkânı yoktur. Bu yüzden özel araçlar ile ulaşım sağlanmaktadır.

15.yüzyıldan izler taşıyan türbe, mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. İnşa edildiği tarih hakkında net bilgi bulunmamaktadır. İki kattan oluşan türbenin en göze çarpan yeri ise üzerinde yer alan süslemeler ve hayvan motifleridir. Anadolu Türk Sanatı’na ait olduğu tahmin edilen süslemeler, son derece göz kamaştırıcıdır.

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız, Erciş tatiliniz sırasında mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir. Türbe’ye girişler ücretsizdir. Ayrıca haftanın her günü ziyarete açıktır. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Çelebibağı 

Erciş’in muhteşem doğal güzelliklerinden biri olan Çelebibağı, Van Gölü’ne dökülen Zilan Çayı ile öne çıkmaktadır. Zilan Çayı ile Van Gölü’nün buluştuğu noktada sazlıktan oluşan bir alan bulunmaktadır.

Bölge, birbirinden farklı kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgeyi her ziyaret edişinizde bir önceki ziyaretinizden farklı kuş türünü görebilmeniz mümkündür. Yaz aylarında ise çok sayıda flamingonun göç yolculuğuna şahitlik edebilirsiniz. Van Gölü’nün eşsiz manzarası ve yemyeşil sazlıklar eşliğinde harika bir gün geçirebilirsiniz. 

Çelebibağı’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir, bölgede farklı kuş türlerinin fotoğrafını çekebilir ve gölün oluşturduğu muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi