İçindekiler[göster]

Karadeniz denilince ilk akla gelen şehirlerden biri Sinop’tur. Sinop denilince de akla turistik ve popüler ilçelerinden biri olan Gerze gelmektedir. El değmemiş doğası ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan ilçe, huzurlu bir tatil arayışında olanlar için oldukça idealdir. İlçenin simgesi horozdur. Yaz döneminin başlaması ile birlikte ilçeye çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir. İlçede günlük, haftalık veya aylık konaklama imkânı sunan birçok tesis bulunmaktadır. 

Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile gelen ziyaretçilerini ağırlayan ilçede gezip görülmesi gereken birçok yer mevcuttur. Bu yerlere geçmeden önce ilçe hakkında bir bilgi vermek daha isteriz. 1992 senesinde Rusya’da yer aldığı havuzdan kaçarak ilçeye bir beyaz balina gelmiştir. Balıkçılar tarafından bulunan bu balina, kısa sürede tüm dünyanın gözdesi haline gelmiştir. Halk beyaz balinaya “Aydın” ismini vermiştir. Bu önemli bilgiden sonra gezi severler için hazırladığımız Gerze gezilecek yerler listesine göz atabilirsiniz. 

Çeçe Sultan Türbesi 

Gerze’ye geldiğinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri Çeçe Sultan Türbesi’dir. İlçeye bağlı Yenikent Beldesi’nde yer alan türbe, yerli ve yabancı turistlerin en sık ziyaret ettiği yapılardan biridir.

Türbenin kim tarafından ve ne zaman yapıldığına dair net bilgiler bulunmamaktadır. Türbe içerisinde Çeçe Sultan ve çocuklarının mezarları yer almaktadır. Türbenin hemen yanı başında ise dilek ağacı ve dilek taşı bulunmaktadır. Hem halk hem de şehir dışından gelen turistler, bu ağaca bez bağlayıp dilek dilemektedir. 

Türbenin içinde ayrıca toplam 8 sanduka mevcuttur. İnanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan türbeyi ziyaret ettiğinizde kendiniz ve sevdikleriniz için hem dilek dileyebilir hem de bol bol dua edebilirsiniz. Türbe’ye girişler ücretsizdir. Ziyaret saati kısıtlaması da yoktur. 

Yakup Ağa Konağı

Gerze’nin görülmeye değer en önemli yapılarından biri olan Yakup Ağa Konağı, 1911 senesinde iki katlı olarak inşa edilmiştir. 2008 senesinde ise restore edilerek, halkın ziyaretine açılmıştır.

Yakup Ağa Konağı’nın en dikkat çeken bölümü kırmızı kiremitle örülmüş çatısıdır. Ayrıca farklı ülkelerden gelen kalfa ve işçilerin yaptığı süslemeler oldukça dikkat çekicidir. Yapının içerisinde yer alan bu süslemeleri gördüğünüzde hayran kalabilirsiniz. Yapının üst katında ise Rusya’dan gelen bir ressamın yapmış olduğu yağlı boya tablolarını görebilirsiniz. 

Farklı mimarisi ile dikkat çeken konak, birçok tatilcinin ilgi odağı haline gelmiştir. Konağa girişler ücretsizdir. Dört mevsim de ziyaret edilebilir. Ziyaret saatlerinde ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. 

Gerze Şahin Tepesi

Gerze’nin en güzel manzaraya sahip yerlerinden biri Gerze Şahin Tepesi’dir. Tepe, ilçeyi kuş bakışı izleyebileceğiniz bir noktada yer almaktadır. 

Manzara fotoğrafı çekmekten hoşlanıyorsanız, bu yerin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Muhteşem ilçe manzarasına karşı keyifli vakitler geçirebilir ve kare kare manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Tepenin bulunduğu yerde bir şeyler yiyip içebileceğiniz küçük bir çay bahçesi bulunmaktadır.

Çay bahçesini ziyaret ederek, muhteşem manzaraya karşı çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilir, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca günbatımını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biridir. Gerze Şahin Tepesi’ni, Gerze gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Acısu Çeşmesi

Hem tarihi hem de doğal güzelliği ile öne çıkan yerlerden biri Acısu Çeşmesi’dir. Gerze’nin Acısu Köyü’nde yer alan çeşme, her sene çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Çeşme suyunun içerisinde yüksek miktarda karbondioksit yani CO2 bulunmaktadır. Çeşmeden akan su halk tarafından içme suyu olarak da kullanılmaktadır. Suyun sıcaklığının ise 15 derece olduğu söylenmektedir. Ayrıca bu su mide hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinmektedir.

Mide rahatsızlığınız varsa şifalı olarak nitelendirilen bu sudan içebilirsiniz. Çeşme çevresinde ise piknik yapmanıza olanak sağlayan alanlar bulunmaktadır. Sevdikleriniz veya arkadaşlarınız ile birlikte güzel bir piknik yaparak, huzur dolu saatler geçirebilirsiniz. 

Saklıköy Şelalesi 

Gerze’ye geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Saklıköy Şelalesi’dir. Asar Tepesi’nin yamacında yer alan şelale, muazzam görüntüsü ile dikkat çekmektedir.

Doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alan şelale, yaklaşık 20 m yükseklikten akmaktadır. Dağların arasında ormanın içerisinde yer alan şelale, yüzlerce farklı kelebek türüne ve bitki örtüsüne ev sahipliği yapmaktadır. 

Doğa ile iç içe huzurlu vakit geçirmek isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken Saklıköy Şelalesi, ilçenin tüm doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. 
 

Yangın Evleri 

Gerze’ye geldiğinizde yakından görmeniz gereken yerlerden biri Yangın Evleri’dir. Bu evlerin hikâyesi oldukça üzücüdür. 1956 senesinde bir evin bahçesinde yakılan mangaldan dolayı yangın çıkmıştır.

Yangın lodosun etkisi ile hızla yayılmış ve toplam 1000 evin yanmasına sebep olmuştur. Fazlasıyla trajedik olan bu olayda sadece 150 ev yangından zarar görmemiştir. Yangından sonra devletin desteği ile ciddi hasar gören evlerin yerine yepyeni bahçeli evler inşa edilmiştir. 

Yeni yapılan bu evler renkli olmaları ile göze çarpmaktadır. Gerze’ye geldiğinizde bu şirin evleri ziyaret edebilir, sokak aralarında dolaşabilir ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. 

Gerze Feneri

Gerze’nin önemli tarihi yapılarından biri olan Gerze Feneri, 1944 senesinde Türk mühendisleri tarafından Gerze Köşk Burnu üzerine inşa edilmiştir. Gelen ziyaretçilerine ilçe manzarasını izleme imkânı sunan fener, farklı mimari ile dikkat çekmektedir.

Fener, Türkiye’nin ilk modern deniz feneri olma özelliğini taşımaktadır. Tarih kokan fenerin yüksekliği yaklaşık olarak 6 m’dir. Denizden yüksekliği ise ortalama 15 m’dir. Üç saniye aralıklara yanıp sönen fenerin ışık düzeni ise çakarlıdır. 

Fenerin hemen üzerinde manzarayı seyredebileceğiniz seyir terası bulunmaktadır. Bu terastan Karadeniz’in hırçın dalgalarının dalgakıran ile nasıl kırıldığına tanıklık edebilmeniz mümkündür. Gerze Feneri’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilir ve ilçenin muhteşem manzarasına karşı keyifli vakitler geçirebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi