İçindekiler[göster]

Sahip olduğu toprakların harita üzerinde ki görünümü itibari ile çizmeyi andıran İtalya,gezilecek yerler bakımından dünyanın en güzel ülkelerindendir. 

İtalya; yüzyıllar boyu ev sahipliği yaptığı roma İmparatorluğu gibi, tarih boyunca pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Şehir, işte bu yönüyle misafirlerine kültürel ve tarihi bir gezi imkanı da sunmaktadır. Size tavsiyemiz; İtalya’ya giderken yanınıza mutlaka güzel bir fotoğraf makinesi almanız. Çünkü şehirde bulunan tarihi yapılar, size kendinizi adeta kocaman bir fotoğraf stüdyosunda gibi hissettirecek.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bir bakalım: Medeniyetlerin tarihine tanıklık etmiş bu şehirde nereler gezilir, nerelere gidilir?

1.Bologna

“Kızıl Şehir” olarak bilinen Bologna, Ortaçağ mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği muhteşem yapılar ile doludur. Ayrıca şehirde bulunan  Bologna Üniversitesi, 1088 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın en eski üniversitesi olma özelliğine sahiptir. 

2.Cenova

2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan şehir Cenova, aynı zamanda Kristof Kolomb’un doğum yeridir. Unutmadan söylemekte fayda var ki; eğer Cenova’ya giderseniz Acquario di Genova’ya kesinlikle uğrayın deriz. Çünkü Acquario di Genova, Avrupa’nın en büyük akvaryumu olma özelliğine sahiptir.

3.Cinque Terre

 

İtalya magnetlerine resmedilen muhteşem bölge Cinque Terre, beş farklı köyden oluşmaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bölge; masmavi suyu, heybetli kayalıkları ve bu kayalıklarda bulunan renk renk evleri ile ziyaretçini, adeta kendine hayran bırakmaktadır. Unutmadan söyleyelim: Cinque Terre’ye giderken, mutlaka ayaklarınıza rahat spor ayakkabılar giyinin. Çünkü bölgede, köyler arasında harika bir yürüyüş yolu mevcut ve bu yolu yürümek son derece keyifli.

4.Como Gölü

 Buzul kökenli bir yapıya sahip olan Como, İtalya’nın en meşhur gölleri arasında belki de ilk sıradadır. Como Gölü, Milano’ya oldukça yakın ve Milano’dan kısa bir tren yolculuğu ile ulaşmak mümkün. 

5.Floransa

Bir dönem İtalya Krallığı’na ev sahipliği yapmış şehir Floransa, Arno Nehri‘nin  çevresine kurulmuştur. İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olan Floransa; aynı zamanda ünlü ressamlar Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun da yetiştiği şehir olma özelliğine sahiptir.

6.Milano

İtalya denince belki de akla ilk gelen şehir Milano, Avrupa’nın en zengin ve en gelişmiş şehirlerindendir. Her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan şehir Milano, İtalyan şıklığının da gözler önüne serildiği şık mağazalar ile doludur.

7.Napoli

Roma Ve Milano’dan sonra ülkenin en büyük üçüncü şehri olan Napoli, 2800 yıllık tarihi bir geçmişe sahiptir. Şehir, geçmişte a Napoli Krallığı’na da ev sahipliği yapmıştır.  Tarihi şehir merkezi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

8.Palermo

İtalya gezilecek yerler listemizin bir diğer tarihi durağı olan Palermo, 2700 yıllık bir geçmişe sahiptir. Şehirde bulunan Pretoria Çeşmesi ve tarihi kiliseler, İtalya ziyaretiniz sırasında kesinlikle uğramanızı tavsiye ettiğimiz rotalar arasındadır.

9.Parma

Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine ev sahipliği yapan şehir Parma, aynı zamanda  Parmesan peyniri ile de adını tüm dünyaya duyurmuştur. 

10.Perugia

Eğer jazz dinlemeyi seviyorsanız, Perugia tam da size göre bir durak olacak. Her yıl Perugia’ da Temmuz ayında düzenlenen jazz festivali, yerli yabancı bir çok turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

11.Pisa Kulesi

İtalya’nın magnetlere yansımış bir diğer turistik bölgesi Pisa Kulesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Kule, yapısal olarak eğimli durmaktadır ve duruşu dolayısı ile size harika fotoğraflar çekme imkanı sunmaktadır. Ayrıca kulede, katedral ve vaftizhane de bulunmaktadır.

Kategoriler: Şehir Rehberi