İçindekiler[göster]

Doğanın içerisinde unutulmaz bir macera yaşamak isteyenler, genellikle kamp kurmayı tercih etmektedir. Türkiye’nin oksijen yoğunluğu bakımından öne çıkan bölgelerinden biri olan Kaz Dağları, kamp severlerin en sık kamp kurduğu alanlar arasında yer almaktadır. Yemyeşil doğası, eşsiz ormanları ve tertemiz havası ile öne çıkan bölge, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Metropol kentin kalabalığından uzaklaşmak, kafa dinlemek ve doğa ile iç içe keyifli zamanlar geçirmek için bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. 

Çanakkale ve Balıkesir’i birbirine bağlayan Kaz Dağları diğer adıyla İda dağı, birçok mitolojik efsaneleri ile anılmaktadır. Bu bölge ormanlık alanları ile de oldukça meşhurdur. Mavi ve yeşilin buluştuğu eşsiz bir manzaraya sahip olan Kaz Dağları’nda harika vakitler geçirebilir, bol bol manzara fotoğrafları çekebilir ve sevdikleriniz ile birlikte kamp yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Kaz Dağları’nda hangi alanlarda ücretsiz bir şekilde kamp yapabileceğinizden bahsedeceğiz. 

Sütüven Şelalesi

Kaz Dağları’nda ücretsiz bir şekilde kamp yapabileceğiniz alanlardan biri Sütüven Şelalesi’dir. Doğal güzellikleri ile öne çıkan bölge, şırıl şırıl akan bir şelaleye ev sahipliği yapmaktadır. Sütüven Şelalesi, Sütüven veya Sutüven adları ile de bilinmektedir. Paha biçilemez bir doğa manzarasına sahip olan şelalenin çevresinde çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Şelalenin suyu serin olmakla birlikte özellikle kamp yapma zamanını yaz aylarına denk getirirseniz, şelalenin serin sularında yüzebilirsiniz. Ayrıca bölgede doğa yürüyüşüne çıkabileceğiniz birçok alan da mevcuttur. 

Konumu: Şelale Kenarı

Kamp Olanakları: Şelaleye yakın yerlerde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe ve benzeri alanlar bulunmaktadır. Özel aracınız ile gelirseniz, ücretli olarak otopark hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Pınarbaşı

Pınarbaşı, çoğunlukla günübirlik gezmeyi sevenler tarafından tercih edilmektedir. Güre Köyü’nde yer alan bölge, Akçay’a sadece 6 km’lik bir uzaklıkta yer almaktadır. Ücretsiz kamp yapmak isteyenler için uygun bir bölgedir. Bölgede yamaçtan akan ve buz gibi suyu ile dikkat çeken bir dere bulunmaktadır. Kamp yapma zamanını yaz aylarına denk getirirseniz, derenin buz gibi sularında serinleyebilirsiniz. Özellikle doğa ile baş başa kalmak ve sakin bir gün geçirmek istiyorsanız, bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Konumu: Kazdağı Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Kamp Olanakları: Bölgenin bulunduğu alabalık üretilen bir çiftlik yer almaktadır. Arzu ederseniz, alabalık satın alabilir ve piknik alanında keyifli bir mangal deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Hasan Boğuldu Göleti

Hasan Boğuldu Göleti, Kazdağı Milli Park içerisinde yer almaktadır. Gölet çevresinde piknik ve kamp yapabileceğiniz birçok alan mevcuttur. Mangal yapmak ise bazı alanlarda serbest iken bazı alanlarda yasaktır. Özellikle yaz aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir. Bu yüzden bu bölgede kamp yapmak için yaz aylarını tercih edebilir ve göletin muhteşem manzarasına karşı keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Göletin suyu epey soğuk olduğu için yüzmeye çok elverişli değildir. 

Konumu: Kazdağı Milli Park sınırları içerisinde yer almaktadır. 

Kamp Olanakları: Gölet çevresinde piknik yapabileceğiniz piknik masaları bulunmaktadır. Ayrıca köylülerin kendi ürünlerini sattığı köy pazarı da bu alanda yer almaktadır. Doğal ürünlerden almak isterseniz, köy pazarını ziyaret edebilirsiniz. 

Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi, özellikle Roma zamanından kalma tarihi kalıntıları ve harika doğal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Bölgede bulunan kemerli köprü, Roma Dönemi’nin izlerini taşımaktadır. Gürül gürül alan deresi ve yemyeşil ormanlık alanları ile dikkat çeken bölgede, harika bir kamp deneyimi yaşayabilmeniz mümkündür. Tertemiz havasını içinize çekebilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Bu bölge için en uygun kamp yapma zamanı ise yaz mevsimidir. Doğa ile baş başa kalabileceğiniz ender alanlar arasında yer alan Mıhlı Şelalesi çevresinde ücretsiz bir şekilde çadır kurabilirsiniz. 

Konumu: Şelale Kenarı 

Kamp Olanakları: Yiyecek ve içeceklerinizi kamp alanına gelmeden önce almanız gerekmektedir. Ayrıca şelaleye yakın restoran hizmeti veren tesislerde bulunmaktadır. 

Çamlıbel Köyü

Kaz Dağları’nda kamp yapmak için en ideal alanlardan biri Çamlıbel Köyü’dür. Köy çevresi yemyeşil ağaçlarla kaplı bir ormana sahiptir. Bu ormanlık alanlarda ücretsiz bir şekilde sevdikleriniz veya arkadaşlarınız ile birlikte kamp yapabilirsiniz. Kamp dışında konaklamak isterseniz otel ve pansiyon hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca Erdemiz Körfezi’nin eşsiz manzarasını buradan izleyebilir ve manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. 

Konumu: Edremit Körfezi’ne yakın bir konumda yer almaktadır. 

Kamp Olanakları: Kamp alanlarında yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis yoktur. Ancak temel ihtiyaçlarınızı yakın köylerden sağlayabilmeniz mümkündür. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Narlı Köyü

Kaz Dağları’nda ücretsiz olarak kamp yapabileceğiniz bir diğer bölge ise Narlı Köyü’dür. Bu köy adeta gizli bir cennet bahçesi gibidir. Bölgede muhteşem bir manzaraya sahip şelale bulunmaktadır. Bu şelale çevresinde ücretsiz bir şekilde çadır kurup kamp yapabilir ve unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz. Bölgede kamp yapmak için en elverişli zaman ise yaz aylarıdır. 

Konumu: Şelale Kenarı

Kamp Olanakları: Bölgede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis mevcut değildir. Ancak tüm yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı köyden temin edebilmeniz mümkündür. 

Kategoriler: Seyahat Rehberi