İçindekiler[göster]

Kültürü ve tarihi ile birlikte tüm dünyayı kendisine hayran bırakan Macaristan yemekleri ile de insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Macaristan gezisi düzenleyecek olan kişiler burada pek çok farklı lezzet tadabilmekte ve ülkenin kültürünü çok daha yakından tanıyabilmektedirler. Macaristan en çok Orta Avrupa üzerinden turistleri kendisine çekmektedir. Köklü tarihi, doğal güzellikleri, barok ve gotik mimari dokusu ile birlikte insanları büyülemekte olan bir ülkedir. Macaristan gezisi düzenlemekte olan herkes bu ülkenin büyüleyici özelliklerini görebilmekte ve ülkeye hayran kalmaktadır. 

Macaristan başkenti olan Budapeşte turistik bölgeler denildiğinde akla ilk gelen yerlerdendir. Macaristan gezisi düzenleyenlerin ilk olarak bu şehrin güzelliklerini görmesi gerekmektedir. Budapeşte şehri için “Doğu’nun Paris’i” adı verilmektedir. Aynı zamanda “Tuna’nın İncisi” adı ile anılmakta olan bir şehirdir. Doğal güzellikleri, mimarisi ve tarihi dokuları ile birlikte herkes tarafından görülmesi gerekli olan bir şehirdir. Orta Avrupa içerisinde en güzel ülkelerden biri Macaristan olmaktadır. Macaristan ulaşım bakımından da oldukça bir şekilde gidilebilmesi nedeni ile pek çok turist tarafından tercih edilmektedir. Otobüs ile birlikte Avrupa turu ya da Interrail seyahati gerçekleştirilen kişilerin ilk olarak uğradıkları bölge Macaristan olmaktadır. Macaristan gezi rehberi eşliğinde ülke çok daha detaylı ve anlamlı bir şekilde gezilebilmektedir. Ülke sınırları içerisinde gezilmesi, tecrübe edilmesi gereken pek çok şey bulunmaktadır. Bunların yanında birbirinden özel lezzetleri de bulunmaktadır. 

Macaristan’da Ne Yenilir Ne İçilir?

Macaristan mutfağı da Avrupa içerisinde son derece meşhurdur. Kendisine özgü lezzetleri ile ziyaretine gelenleri mesut etmektedir. Tatlıları, yemekleri ile birlikte son derece meşhur olan bu ülkede oldukça yeni lezzetler görebilmek mümkündür. Macaristan'a gelenlerin tatmadan geri dönmemeleri gerekli olan bazı lezzetler bulunmaktadır. 

Dubos Torte

Macaristan'ın neyi meşhur denildiğinde akla ilk olarak gelen lezzetlerden biridir. Macaristan tatlıları içerisinde en çok tüketilmekte olan bir çeşittir. Oldukça sevilmekte ve sürekli olarak tüketilmektedir. Canı tatlı çeken ve farklı lezzetler arayanların ve Macaristan’da neler yenir diye merak edenlerin başlıca olarak tüketmesi gerekli olan bir lezzettir. Geleneksel bir lezzet olan bu tatlının kökeni 1885 yılına kadar dayanabilmektedir. Kek ve krema ile birlikte kat kat yapılmış olan bir pastadır. 

Gulaş

Gulaş, ülkede ulusal bir yemek konumundadır. Sulu yemek ya da koyu çorba olarak değerlendirilebilmektedir. Et parçaları, soğan, sarımsak, patates malzemeleri ile yapılmakta olan bir yemek çeşididir. Hemen hemen her lokantada bulunan bir yemektir. Bu sayede bu lezzeti tatmak isteyenler aramak zorunda kalmadan rahatlıkla tadabileceklerdir. 

Kiraz Çorbası

Macaristan'da yapılması gerekenler listesi içerisinde bu çorbayı tatmak da yer almaktadır. Kiraz kompostosu olarak anlatılabilecek olan bu çorba krema, un, şeker ve kiraz karışımlarından yapılmaktadır. Son derece eşsiz ve bölgeye özgü olan bu lezzet burayı ziyarete gelenler tarafından mutlaka tadılması gerekli olan lezzetlerdendir. Macaristan halkı sofralarına konuk olunduğunda tadılabilecek olan, son derece meşhur bir lezzettir. 

Macaristan’da Mutlaka Görülmesi Gereken Meşhur Yerler

Macaristan görülecek yerler bakımından son derece zengin olan bir ülkedir. Burada pek çok tarihi mekan, mimari özellikleri ile ilgi çeken bölgeler bulunmaktadır. Eşsiz kültür ve tarihi özellikleri ile günümüze kadar gelmiş olan yapılar mutlaka görülmelidir. Bunların yanında doğal güzellikleri ile son derece ünlü olan bu bölgede insanlar kendilerini doğanın huzuruna bırakarak dinlenebilmektedirler. 

Tuna Nehri’nin hayat verdiği ülkelerden biri olan Macaristan ülkesinde Unesco tarafından korunmakta olan pek çok bölge bulunmaktadır. 

Buda Kalesi ve Parlamento Binası

Dünyanın en muhteşem manzarasına sahip olan Buda Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerler içerisindedir. Gezi rehberi ile gezmekte olan kişilerin başlıca duraklarındandır. 

Heviz Gölü

Doğal güzellikler bakımından son derece zengin bir bölge olan Macaristan’da görülmesi gereken bir doğal güzelliktir. En büyük termal göl olma özelliğine sahip olan bu gölün suyu sürekli olarak yenilenmektedir. Güçlü bir akışa sahip olması nedeni ile yenilenmekte ve şifalı su olarak adlandırılmaktadır. Kaplıca arayışında olanların görmesi gerekli olan bölgelerdendir. 

Estergon

Ülkenin kuzey sınırlarında yer almaktadır. Bu topraklarda Osmanlı yıllar boyunca hüküm sürmüştür. Bu şehirde de tarihi mekanlar son derece fazladır. Estergon Kalesi, Estergon Bazilikası gibi mekanlar mutlaka görülmelidir. 

Szendentre

Eski bir Sırp kasabasıdır. Burada Sırp Ortodoks kiliseleri bulunmaktadır. Oldukça ünlü olan bu kasaba içerisinde Sırplar hala çoğunluk olarak yaşamlarını sürmektedirler. Burası aynı zamanda “Sanatçılar Kasabası” olarak da adlandırılmaktadır. Macaristan turistik bölgeler içerisinde yer alır ve Tuna Nehri’nin hemen kıyısında bulunur. Günübirlik bir gezi için son derece uygun bir bölgedir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Macaristan Kayak Merkezleri

Macaristan şehirleri, tarihi bölgeleri, doğal güzellikleri gezildikten sonra Macaristan’da yapılacaklar listesi içerisinde kayak merkezinde kayak yapmak yer almaktadır. Avrupa kayak merkezleri düşünüldüğünde akla ilk olarak gelmekte olan kayak merkezleri buradadır. Avrupa sınırları içerisinde alternatif olan bir kayak merkezi arayanların başlıca tercih ettikleri mekanlardır. Doğası ve kar kalitesi ile birlikte her yıl binlerce turisti ağırlamaktadırlar. 

Kategoriler: Şehir Rehberi