İçindekiler[göster]

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin, kültürel yapısı ile öne çıkan şehirlerden biridir. Mezopotamya Medeniyeti’nin kurulduğu yer olan şehirde; Müslüman, Hristiyan, Yahudi gibi dinlere mensup çok sayıda insan yaşamlarını bir arada sürdürmektedir. Bölgede görülmeye değer birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Şehre ulaşım ise kara yolu ve hava yolu ile yapılmaktadır.

Hava yolu ile ulaşımda İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferleri düzenlenmektedir. Diğer bölgelerden ise aktarmalı olarak uçak yolculuğu gerçekleşmektedir. Bulunduğunuz bölgeden Mardin uçak bileti satın alarak, keyifli bir uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Bilet fiyatları hem başlangıç noktasına hem de mevsimine göre değişiklik göstermektedir.

Türkiye’nin popüler şehirlerinden biri olan Mardin’e yıl boyunca hem yerli hem de yabancı turistler gelmektedir. Zengin yemek mutfağı ile öne çıkan şehirde et yemekleri daha ağırlıklıdır. Genel olarak Mardin mutfağı denildiğinde akla gelen ilk lezzetler ise; kaburga dolması, soğanlı kebap, sembusek, Mardin usulü dizme, Süryani şarabı, yöresel çorbaları ve yöresel tatlılarıdır. Bu lezzetleri tadabileceğiniz en popüler işletmeler ise aşağıdaki listede sıralanmaktadır. 

Cercis Murat Konağı

Mardin geziniz esnasında yemek yiyebileceğiniz ilk adres Cercis Murat Konağı’dır. Mardin’in yöresel lezzetleri arasında bulunan kaburga dolmasının en lezzetli halini bu restoranda yiyebilmeniz mümkündür. Kaburga dolması dışında meze çeşitleri ile de öne çıkan restoranda alkollü ve alkolsüz içecek servisi de bulunmaktadır.

Restoran, yörenin en lezzetli yemeklerini bakır sini tepsilerde servis etmektedir. Ayrıca restoranda bazı günlerde sıra gecesi düzenlenmektedir. Restoranın yemek fiyatları biraz yüksek olsa da şehrin popüler lezzetlerini tek seferde tadabileceğiniz yerlerden biridir. Aileniz veya arkadaşlarınızla birlikte güzel bir akşam yemeği yiyebileceğiniz yerler arasındadır.

Haftanın her günü açık olan restoran 12.00-01.00 saatleri arası açıktır.

Adres: Şar, 1.Cadde No:517, Artuklu/Mardin

Telefon: 0482 213 68 41

Bağdadi Restoran

Mardin’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken lezzet duraklarından biri Bağdadi Restoran’dır. Mardin’in yöresel yemeklerini arasında yer alan meşhur soğan kebabını bu restoranda tadabilmeniz mümkündür. Özel günlerde daha sık yapılan bu lezzeti mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Soğan kebabında önce soğanların içerisine kıyma doldurulmakta ve ardından fırında pişirilmektedir. Kebabın pişmesine yakın üzerine Mardin usulü hazırlanan özel salça su ile çırpıldıktan sonra dökülmektedir. Restoranda soğan kebabının yanı sıra yine bu kebap kadar meşhur olan Dobo kebabını da deneyebilirsiniz.

Restoran haftanın her günü 14.00-00.00 saatleri arası hizmet vermektedir. 

Adres: Şar Mah. Vali Adil 228.Sk. Artuklu/Mardin

Telefon: 0482 212 55 55

Davut Selim

Mardin, yöresel yemeklerinin ve tatlılarının yanı sıra meşhur kahve çeşitleri ile de ünlü bir şehirdir. Şehirde 10’dan fazla kahve çeşidi bulunmaktadır. Mardin, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kahve kültürü epey gelişmiştir. Bölgenin en popüler kahve çeşitleri arasında mırra ve Süryani kahvesi bulunmaktadır.

Birçok farklı kahvenin servis edildiği en popüler mekân ise şehir merkezinde bulunan Davut Selim’dir. Kahve içmeyi sevenlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Çikolatalı Türk kahvesi, yedi karışımlı Mardin kahvesi, Dibek kahvesi, klasik Türk kahvesi gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Kahve severlerin mutlaka gitmesi gereken mekânlardan biridir. 

Haftanın her günü hizmet veren mekân sabah saat 09.00 ile gece saat 22.00 arası açıktır. 

Adres: Şar Mah. 2.Cadde Merkez/Mardin

Telefon: 0482 213 51 51

Kebapçı Rido

Mardin’in meşhur yemekleri arasında yer alan Mardin kebabını tadabileceğiniz en popüler restoran Kebapçı Rido’dur. 1922 senesinden beri kaliteden taviz vermeden hizmetlerine devam eden restoran, bölge halkının en sık tercih ettiği noktalardan biridir. Salaş ve şirin bir restoran olmakla birlikte fiyatları da oldukça uygundur.

Kuzu eti ve süt danasının eti ile hazırlanan kebap, yanında lavaş, ayran ve meze çeşitleri ile servis edilmektedir. Restoranın porsiyonları epey büyük olduğundan karnınızın doyacağından emin olabilirsiniz. Mardin kebabını yemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir restorandır. 

Restoran haftanın her günü hizmet vermektedir. Sabah saat 09.00 ile gece saat 22.00 arası açıktır.

Adres: 13 Mart Üniversitesi, Burç Sk. No:12, Merkez/Mardin

Telefon: 0482 212 15 15

Asude-i Merdin

Mardin geziniz esnasında bölgeye özgü yöresel yemeklerin tadına bakabileceğiniz popüler mekânlardan biri Asude-i Merdin’dir. Bu mekân bir tabakta toplam altı farklı lezzet servis etmektedir. Özelikle şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı mekânlardan biridir.

Mekânda kaburga dolması başta olmak üzere Mardin dolması, içli köfte gibi birçok farklı lezzeti deneyebilmeniz mümkündür. Ayrıca mekân akşam yemekleri dışında sabah kahvaltıları ile de öne çıkmaktadır. Güne yöresel lezzetlerin sunulduğu muhteşem bir kahvaltı ile başlamak isterseniz, bu mekânı tercih edebilirsiniz.

Adres: 13 Mart Mah. 2010.Sk. Merkez/Mardin

Telefon: 0533 241 10 44

İzla Art Kafe

Mardin’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri İzla Art Kafe’dir. Mekân, meşhur Süryani şarapları ile ünlüdür. Süryaniler için Mardin oldukça önemli bir yerdir. Bölgeye en büyük katkıları ise yeme içme kültürlerini yansıtmış olmalarıdır. Mekânın dekorasyonu Süryani mimarisinin izlerini taşımaktadır.

Mekân özellikle hafta sonları bir hayli kalabalıktır. Denk getirebilirseniz hafta için ziyaret etmenizi öneririz. Şehrin en otantik mekânı olarak öne çıkan İzla Art Kafe’de, Süryani şaraplarının ve yanında servis edilen yöresel peynirlerin tadına bakabilirsiniz. Haftanın her günü açık olan mekân 12.00-00.00 saatleri arası hizmet vermektedir. 

Adres: Şar Mah. 239. Bademci Sk. 42/D Artuklu/Mardin

Telefon: 0533 643 76 49

Midyat Cag Sofrası

Mardin’de yemek yiyecek yerler arasında bulunan Midyat Cağ Sofrası, tüm yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz popüler restoranlardan biridir. Mardin’e özgü yöresel yemeklerinin yanı sıra Erzurum’a özgü meşhur cağ kebabını da burada yiyebilmeniz mümkün. 

Restorana giderken aklınızda ne yiyeceğim gibi bir soru oluşursa Midyat karışık lezzetler tabağını sipariş etmenizi önerebiliriz. Böylelikle birden fazla lezzetin tadına bakabilme şansınız olur. Restoran 07.30-01.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Haftanın her günü açıktır. 

Adres: Yenişehir, SSK Cd. No:4, Merkez/Mardin

Telefon: 0482 212 65 55

Antik Sur Restoran

Mardin’in en çok tercih edilen lezzet duraklarından biri buram buram tarih kokan Antik Sur Restoran’dır. Restoran lezzetli yemek menüsü ve sıra gecesi eğlenceleri ile öne çıkmaktadır. Bir yandan hem karnınızı doyurmak hem de eğlenceli bir akşam geçirmek istiyorsanız, bu restoranın tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. 

Kaburga dolması, içli köfte gibi birçok lezzeti aynı anda bulabileceğiniz restoranda türküler eşliğinde harika vakitler geçirebilirsiniz. Kervansaray içerisinde yer alan restoran, tarihi dokusu ile de birçok turistin ilgi odağı haline gelmiştir. Restoran genellikle kalabalık olduğundan gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneririz. 

Adres: Şar Mah. 1.Cadde Kuyumcular Çarşısı Kervansaray Surur Han Artuklu/Mardin 

Telefon: 0482 212 24 24 – 0532 315 74 73

Bunlar ilgini çekebilir?

Mezopotamya Çay Bahçesi

Mardin’e geldiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden biri Mezopotamya Çay Bahçesi’dir. Muhteşem şehir manzarası ile dikkat çeken mekân, bölge halkının da sıklıkla tercih ettiği yerlerden biridir. Mardin’e has kahvelerin servis edildiği mekân, huzurlu atmosferi ile gelen misafirleri kendine hayran bırakmaktadır.

Mekân özellikle günbatımı izlemek için oldukça ideal bir yerdir. Aileniz veya arkadaşlarınız ile birlikte günbatımı izleyebilir ve muhteşem manzaraya karşı çayınızı, kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Adres: Şehidiye, Cumhuriyet Cd. No:147, Merkez/Mardin

Binlerce yıldır yerleşim yeri olarak kullanılan Mardin, Türkiye’nin turistik şehirleri arasında yer almaktadır. Kültürel ve tarihi birikiminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de öne çıkmaktadır. Zengin bir mutfağa sahip olduğundan bünyesinde birbirinden farklı lezzetler barındırmaktadır. Bu yazımızda gezi severlere Mardin’de ne yenir, nerede yenir gibi konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Şehrin öne çıkan lezzetlerini yukarıda yer alan mekânları ziyaret ederek deneyebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi