İçindekiler[göster]

Miniatürk çocuklarla birlikte yapılabilecek olan hafta sonu gezileri için son derece ideal bir ortam olabilmektedir. Miniatürk minyatür eserler parkı olarak tanımlanabilmektedir. Diğer adı ile Minyatür Türkiye Parkı ve Müzesi olarak anılmaktadır. Dünyanın bazı ülkelerinde olduğu gibi şehirlerin ve ülkelerin önemli eserleri burada minyatür olarak sergilenmektedir. Minyatür maketlerin bulunduğu bu müze herkes tarafından mutlaka görülmesi gerekli olan müzeler içerisinde yer almaktadır. Bir açık hava müzesi olarak konumlanmakta olan bu müze, eş dost, aile ile birlikte gezilebilecek en güzel müzelerdir. İçerisinde yer alan eserler son derece değerlidir ve önemlidir. Türkiye sınırları içerisinde önemli tarihi ve kültürel mekanlarının maketlerini burada görebilmek mümkün olabilmektedir. 

Haliç kıyılarında Sütlüce semti üzerinde yer alan bu park dünyanın en geniş alanına kurulmuş olan minyatür müzesidir. Bu noktada en büyük minyatür müzelerinden olmaktadır. Miniatürk gezisi düzenlemekte olan kişiler burada oldukça kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirler. Burada pek çok önemli tarihi mekanın maketini görebilir ve kısa süre içerisinde her biri hakkında fikir sahibi olunabilir. Tarihi yapıtların gerçek boyutlarının belirli oranlarda küçültülmesi ile birlikte oluşturulmuş olan minyatürler burada yer almaktadır. Son derece önemli eserleri burada görebilmek mümkün olabilmektedir. 

Burada yer alan minyatürler son derece gerçekçi bir şekilde yapılmışlardır. Burayı ziyarete gelenler kendilerini dev gibi hissedebilmektedirler. Miniatürk içerisinde Çanakkale Zafer Anıtı, Safranbolu evleri, Selimiye Camii, Mevlana Türbesi, Mostar Köprüsü, Sultanahmet, Ayasofya Boğaziçi Köprüsü gibi çok çeşitli önemli eserlerin minyatürlerini görebilmek mümkün olabilmektedir. Türkiye sınırları içerisinde yer alan en önemli olan ve tarihi yapıların gerçek boyutlarının küçültülmesi ile birlikte oluşturulmuş olunan minyatürleri yer almaktadır. 

Açık hava alanının dışında yer alan restoran, kafe, hediyelik eşya dükkanları ve çocuk oyun parkları da vakit geçirebilmek için diğer alanlardır. Buralarda kişiler bir gezi düzenledikten sonra yemek yiyebilmekte, hediyelik eşya dükkanından da hatıralar alabilmektedir. Miniatürk içerisinde toplamda 3 bölüm halinde minyatürler sergilenmektedir. 62 parça İstanbul Eserleri adı altında sergilenmektedir. 60 parça eser ise Anadolu Eserleri olarak sergilenmekte, 13 parça ise Osmanlı Yurtdışı Eserleri olarak sergilenmektedir. Bu şekilde 3 ayrı bölüm bulunmaktadır. 

İstanbul Kristal Müzesi

Miniatürk içerisinde yer alan ve etkileyici özelliklerinden olan bir diğer alan ise İstanbul Kristal Müzesi olmaktadır. Dünyanın ilk ve tek kristal müzesi olmaktadır. Cam, ışık ve lazer teknolojisini bir araya getirir. Son derece görülmesi gerekli olan bu müzede İstanbul’un önemli eserlerinin minyatür maketleri sergilenmektedir. Her bir eser kristallerden üretilmişlerdir. İstanbul’un 16 eserini burada görebilmek mümkündür. Tarihi eserlerin maketleri kristallerden yapılmıştır. Dünya üzerinde tek olan bu müze mutlaka görülmelidir. İçerisinde son derece ilgi çekici ve büyüleyici eserler yer almaktadır. Burada Topkapı Sarayı, Ayasofya, Galata Kulesi gibi eserler görebilmek mümkündür. 

Panorama Zafer Müzesi

Panorama Zafer Müzesi içerisinde insanlar Türkiye’nin tarihi geçmişi hakkında büyük oranda bilgi sahibi olabilmektedirler. Büyük savaşlar ve günlük yaşamlar burada ses ve ışık efektleri ile birlikte ziyaretçilere anlatılmaktadır. Aynı zamanda Atatürk Fotoğrafları adı altında bir sergi alanı da bulunmaktadır. 

Miniatürk Nerede?

Miniatürk müzesini gezmek isteyen kişiler Miniatürk nerede sorularını sormaktadırlar. Miniatürk müzesi Sütlüce semti üzerinde yer almaktadır. İstanbul sınırları içerisindedir. Kişiler burada çok çeşitli önemli eserlerin maketlerini bulabilmekte ve bu yerler hakkında bilgiler edinebilmektedir. Kısa süre içerisinde birbirinden önemli eserlerin maketlerini görerek bu eserler hakkında detaylı bilgiler edinebilmek mümkün olabilmektedir. 

Son derece ünlü olan ve sürekli olarak gezilmekte olan Miniatürk parkı içerisinde Türkiye’nin en önemli eserlerinin 1/25 oranında minyatürlerini burada görebilmek mümkün olabilmektedir. Bünyesi içerisinde aynı zamanda Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi adında iki adet müze de bulunmaktadır. Kişiler burada bu müzeleri de ziyaret edebileceklerdir. Miniatürk içindekiler ile birlikte kişilerin dikkatini çekmekte olan bir müzedir. Burada kişiler hoşça vakitler geçirebilmekte birbirinden özel eserleri görebilmektedir. 

Miniatürk’e Nasıl Gidilir?

Miniatürk gezisi düzenlemek isteyenler Miniatürk nasıl gidilir sorularını sormaktadırlar. Miniatürk parkı Beyoğlu Belediyesine bağlı olan Sütlüce semtinde yer almaktadır. Buraya çok çeşitli toplu taşımalar ile gidebilmek mümkündür. Müzeye metrobüs ile birlikte gitmek isteyenler Halıcıoğlu durağında inmeleri gerekmektedir. Buradan sonra da 41 ST belediye otobüsüne binilerek ya da dolmuş tercih edilerek ulaşım sağlanabilmektedir. 

Aynı şekilde Eminönü’nden kalkmakta olan 47, 47E, 47Ç ve 47N otobüsleri de Miniatürk ulaşım sağlayabilmek için kullanılabilecek diğer toplu ulaşımlardır. 

Miniatürk 2021 Giriş Ücretleri Nedir?

Miniatürk giriş ücreti her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Giriş ücretleri öğrenciler, öğretmenler ve askeri personeller için düşük olmaktadır. Siviller için ise farklı ücretlendirmeler yapılmaktadır. Yabancı turistler için de farklı ücretlendirmeler gerçekleştirilmektedir. 

Miniatürk Ne Zaman Açık?

Miniatürk çalışma saatleri hafta içi ve hafta sonu değişiklik gösterebilmektedir. Hafta içi saat 10.00 ile 18.00 arasında çalışmaktadır. Hafta sonlarında da 11.00 ile 18.00 saatleri arasında açık olmakta ve ziyaretçi kabul etmektedir. 

Miniatürk'ü ziyaret etmek için İstanbul uçak bileti satın alabilir, güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Kategoriler: Şehir Rehberi