İçindekiler[göster]

Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Adana’nın turistik ilçelerinden biri olan Pozantı, doğal güzellikleri ile ön plandadır. Gelen gezi severlere muhteşem doğa manzaraları sunan ilçe, özellikle yaz mevsiminde bir hayli kalabalık olmaktadır. İlçe, günübirlik gezilerin yanı sıra uzun yaz tatilleri için de sıklıkla tercih edilmektedir. Şehir kalabalığından uzak, huzurlu vakitler geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer alan Pozantı’da gezip görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Huzur kokan yaylarıyla öne çıkan ilçede mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında Belemedik Yaylası gelmektedir. Armutoğlu Yaylası, Akçatekir Yaylası, İbrahim Paşa Tabyası, Aşar Yaylası, Anahşa Kalesi, Şekerpınarı Köprüsü, Şekerpınar Mesire Yeri ve Anıt Ağaçları’nı da mutlaka gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. 

Belemedik Yaylası

Belemedik Yaylası, Pozantı gezinizde uğramanız gereken ilk duraktır. Eşsiz doğal güzellikleri ile gelen ziyaretçilerini büyüleyen yayla, zengin tarihi geçmişi ile de dikkat çekmektedir. Yaylayı ziyaret ettiğinizde eski zamanlardan kalma Alman evlerine rastlayabilirsiniz.

Özellikle sonbahar mevsiminde yayla, farklı renklere bürünmektedir. Fotoğrafçıların uğrak noktaları arasında yer alan yaylada; huzurlu vakitler geçirebilir, doğa fotoğrafçılığı yapabilir, tarihi evleri yakından görebilirsiniz. Ayrıca bölgede piknik yapmanıza olanak sağlayan mesire yerleri ile çadır kurup konaklayabileceğiniz kamp alanları da bulunmaktadır.

Yaban domuzu, yaban keçisi ve yırtıcı kuşlara ev sahipliği yapan bölgeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Armutoğlu Yaylası

Pozantı’nın bir diğer doğal güzellik alanı ise Armutoğlu Yaylası’dır. Farklı orman yapısı ile dikkat çeken bölge, özellikle kamp severler tarafından tercih edilmektedir. Zengin su kaynağına sahip olan bölgede çok sayıda yabani hayvan yaşamını sürdürmektedir.

Yaylada yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Ağaçların arasında arkadaşlarınız veya aileniz ile birlikte çadır kurup kamp yapabilir, piknik yapabilir ve yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bölgeyi ziyaret için en uyun mevsim ise yaz mevsimidir. 

Armutoğlu Yaylası’nda kamp yapmaya karar verirseniz, bölgeye gelmeden önce temel ihtiyaçlarınızı temin etmeniz gerekmektedir. 

Akçatekir Yaylası

Pozantı’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Akçatekir Yaylası’dır. Yaklaşık altı mahalleden meydana gelen yayla, ilçenin muhteşem doğasını yansıtmaktadır. 

Doğa turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan yayla, diğer yaylara nazaran çok sakin bir yer değildir. Daha çok günübirlik geziler için tercih edilmektedir. Zengin bitki örtüsüne sahip olan yaylada bol bol doğa fotoğrafı çekebilir, çadır kurup kamp yapabilir, çevreyi keşfe çıkabilirsiniz. 

Ayrıca bölgede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok market bulunmaktadır. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan bölgeyi ister günübirlik isterseniz hafta sonu tatili için tercih edebilirsiniz. 

İbrahim Paşa Tabyası

İbrahim Paşa Tabyası, Pozantı’nın en güzel ve en önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır. Pozantı gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneririz. Osmanlı Dönemi’nde İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilen yapı, toplam beş farklı tabyadan meydana gelmektedir.

İnşa edildiği tarihten günümüze kadar büyük bir bölümü sağlam olarak gelmeyi başarmıştır. Osmanlı Dönemi’ni yansıtan kalın sur duvarları ve içerisinde yer alan cephanelik, yapının en göze çarpan bölümleri arasındadır. 

Keyifli ve unutulmaz bir tarih yolculuğuna çıkmak için bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İbrahim Paşa Tabyası’na girişler ücretsizdir. 

Aşar Yaylası

Pozantı’nın doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir başka yaylası ise Aşar Yaylası’dır. Yayla özellikle kamp yapmayı sevenler tarafından sıklıkla tercih etmektedir. Hatta Pozantı’nın kamp yapma aktivitesi için en çok tercih edilen bölge olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yayla doğal güzelliklerinin yanı sıra ahşap ve taş evleri de dikkat çekmektedir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer alan yaylada harika zamanlar geçirebilirsiniz. Bölgede yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden kamp yapmak isterseniz, bölgeye gelmeden önce temel ihtiyaçlarınızı temin etmenizi tavsiye ederiz. 

Şekerpınarı Köprüsü

Ak Köprü olarak da bilinen Şekerpınarı Köprüsü, Pozantı’nın görülmeye değer yerlerinden biridir. Kültür mirasları arasında yer aldığı için tarihi açıdan büyük bir öneme sahiptir. 

Tarihsel olarak geçmişine baktığımızda birçok ordunun savaşa giderken bu köprüyü kullandığını görmekteyiz. 2001 senesinde bakım ve onarımdan geçen köprü, ilçeye gelen misafirlerin ziyaretine açılmıştır. 

Şekerpınar Mesire Yeri

Pozantı’da doğa ile baş başa kalabileceğiniz bir yer arıyorsanız, Şekerpınar Mesire Yeri’ni tercih edebilirsiniz. Eşsiz manzarası ve yemyeşil alanları ile öne çıkan bölgede, yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır.

Bölgede sevdikleriniz ile birlikte piknik veya mangal yapabilir, harika atmosferin tadını çıkarabilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Bölgede yeme içme imkânı sunan birçok mekân bulunmaktadır. Dilerseniz, bu mekânları ziyaret edebilir ve harika doğa manzarası eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. 

Anahşa Kalesi

Tarihe meraklı olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri Anahşa Kalesi’dir. Bizans Dönemi’nin izlerini yansıtan kale, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. 

Bizans mimari yapısı ile öne çıkan kaleyi ziyaret ettiğinizde içerisinde yer alan kalın surları ve su sarnıçlarını yakından görebilmeniz mümkündür. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan kalenin yapılış amacı bölgedeki kervansarayı gözetlemektir. 

Kale hakkında bir başka önemli bilgi de bulunmaktadır. Kaledeki gözetleme görevi babadan oğula geçmektedir. İlçenin tarihi geçmişine şahitlik etmek isterseniz, bu kaleyi gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Anahşa Kalesi’ne girişler ücretsizdir. Gün içerisinde ziyaret edebilir ve ilçenin tarihine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

Anıt Ağaçları

Pozantı’ya geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerlerden biri Anıt Ağaçları’dır. Türkiye’nin en eski üç ağacı da bu ilçe sınırlarında yer almaktadır.

Çetinlik Dağı içerisinde yer alan Sedir Ağacı 635, Belemedik Köyü içerisinde yer alan Çınar Ağacı 200 ve Börücek Yaylası içerisinde yer alan Ceviz Ağacı da 380 yaşındadır. Anıt Ağaçları’nı ziyaret ederek hatıra amaçlı fotoğraf çekebilir, ağaçların altında dinlenebilir ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. 

 

Pozantı gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerleri sizlere derledik. Bu arada Adana Uçak Bileti ile en uygun fiyata Adana'ya uçabilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi