İçindekiler[göster]

Suuçtu Şelalesi Bursa ilinde yer almakta olan bir şelaledir. Mustafakemalpaşa ilçesi içerisinde yer almaktadır. Bu ilçeye tam olarak 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan son derece muhteşem bir doğaya sahip olan bir mekandır. Burada insanlar sevdikleri ile birlikte hoşça vakitler geçirebilmekte ve doğa ile baş başa kalabilmektedir. Sakin ve huzur dolu vakitler geçirmek isteyenlerin başlıca olarak tercih etmeleri gereken mekanlardandır. Bursa gezisi düzenlemekte olanların ise burayı görmeden gitmemeleri gerekmektedir. 

Doğa özellikleri ile her geleni kendisine hayran bırakmayı başaran Suuçtu Şelalesi yaklaşık olarak 38 metre yükseklikten dökülmekte olan bir şelaledir. Burada kişiler birbirinden özel doğa fotoğrafları yakalayabilmektedir. Son derece eşsiz bir görüntüsü bulunmaktadır. Rakımı ise 464 metre yüksekliğindedir. Dört mevsim boyunca farklı renklere bürünerek insanları ağırlamaktadır. 

Doğal bir güzellik abidesi olan Suuçtu Şelalesi suyu içilmeye elverişli olacak kadar temizdir. Ancak buna rağmen suyunun azalmaması için şişlenip satılması yasaklanmıştır. Son derece temiz bir su burada kişileri beklemektedir. İnsanlar burada şelale çevresinde diledikleri gibi piknikler yapabilmektedirler. Doğa ile birlikte son derece huzurlu vakitler geçirebilmek mümkün olabilmektedir. Yolu buraya düşecek olanların mutlaka gelip ziyaret etmeleri gereken bir bölge olmaktadır. 

Suuçtu Şelalesi Nerede?

Suuçtu Şelalesi nerede soruları buraya gelip ziyaretler gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından sorulmaktadır. Bursa ilinde yer alan Suuçtu Şelalesi burada yer alan Mustafakemalpaşa ilçesinde bulunmaktadır. Suuçtu Şelalesi ilçe merkezine tam olarak 18 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu nedenle buraya ulaşım için en doğru seçim kişisel araçlar olacaktır. 

Bursa'nın doğal güzelliklerinden biri olan Suuçtu Şelalesi hikayesi bir fay hattının çökmesine dayanmaktadır. Bir doğal afet sonrasında böylesine güzel bir doğal oluşum meydana gelmiştir. Yaz aylarında burada yer alan su kısmen azalabilmektedir. Sonrasında, sonbahar ve kış aylarında ise suyu artış göstermektedir. Suuçtu Şelalesi ve çevresi yaz aylarında dahi son derece ferah olabilmekte ve insanları serinletebilmektedir. Burada piknikler düzenlenerek serinleyebilmek mümkün olabilmektedir. Bunaltıcı sıcaklardan bıkan Bursa halkı başlıca olarak Suuçtu Şelalesi ve çevresine ziyarete gelmektedir. Burada gerçekleştirilen piknikler ile birlikte kişiler sevdikleri ile birlikte hoşça vakitler geçirebilmekte ve yaz aylarında serinleyebilmektedirler. 

Suuçtu Şelalesi'ne Nasıl Gidilir?

Suuçtu Şelalesi nasıl gidilir soruları ziyaretler gerçekleşmek isteyenlerin merak ettikleri konulardandır. Buraya ulaşabilmek için virajlı yollardan gelmek gerekmektedir. Bu nedenle son derece dikkatli olunması gerekiyor. Yol boyunca insanları tarihi köy evleri karşılamaktadır. Güzel bir yolculuk ile birlikte şelalelere ulaşabilmek mümkün olmaktadır. 

Suuçtu Şelalesi ulaşım için ilk olarak Bursa İzmir karayolundan ilerlemek gerekmektedir. Sonrasında ise 80 km uzaklıkta Mustafakemalpaşa tabelası kişileri karşılamaktadır. İlçe sınırlarında yer alan şelaleye gidebilmek Yalıntaş kasabası, Kayabaşı Köyü ve Muradiye Sarnıç Köyü güzergahı üzerinde yer alan yol takip edilmelidir. Bu şekilde bu yoldan hiç ayrılmadan ilerlendiğinde Suuçtu Şelalesi’ne ulaşabilmek mümkün olmaktadır. 

Burada yer alanda kişiler kayın, meşe, çam ağaçları bulunmaktadır. Piknik alanı içerisinde insanlar istedikleri yerlerde piknik kurabilmekte ve sevdikleri ile hoşça vakitler geçirebilmektedirler. Burada yer alan çam ağaçları altında gölgeliklerde serin bir şekilde piknik yapabilmek mümkün olabilmektedir. Bunun yanında kişiler doğal ortamda istedikleri gibi yürüyüşler gerçekleştirebileceklerdir. Trekking ve çadır kampı gibi doğa sporları gerçekleştirmek isteyen kişiler burada istedikleri ortamları bulabileceklerdir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Suuçtu Şelalesi Kamp Alanları

Suuçtu Şelalesi kamp alanları bulunmaktadır. Bursa ili içerisinde yer alan en iyi kamp alanlarından biri olmaktadır. Bu nedenle burada çadır kampı gerçekleştirmek isteyen insanlar tarafından çokça tercih edilmektedir. Kayın ağaçları, çam ağaçları arasında kişiler istedikleri alanlara çadırlarını kurarak doğa ile birlikte baş başa vakitler geçirebilmektedirler. Bu alan kamp yapmak isteyenler için son derece harika bir fırsat olmaktadır. 

Suuçtu Şelalesi kamp yapmak isteyenler için son derece uygun bir alandır. Muhteşem bir doğaya sahip olması nedeni ile Bursa ilinde yer alan pek çok insan burada kamp yapmak istemektedirler. Burada aynı zamanda dinlenebilmek için piknik alanlarına sahip olmaktadır. Ahşap piknik masalarında kişiler istedikleri gibi pikniklerini de gerçekleştirebilmektedirler. Suuçtu Şelalesi kenarında piknik alanlarında kişiler diledikleri gibi pikniklerini gerçekleştirebilmekte, sevdikleri ile birlikte hoşça vakitler geçirebilmektedirler. Buraya kamp için gelecek olanların yanlarında tüm malzemelerini getirmeleri iyi olacaktır. Burada ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir yer bulabilmekte zorluk çekebileceklerdir. Bu nedenle tüm malzemelerin getirilmesi gerekli olabilmektedir. Muhteşem bir manzara eşliğinde eşsiz bir çadır kampı yapabilmek mümkün olabilmektedir. 

Suuçtu Şelalesi Giriş Ücretleri

Suuçtu Şelalesi giriş ücreti her sene için değişiklik gösterebilir. Burada ücret tablosu yer almaktadır. Kişiler hangi kategori içerisinde yer alıyor iseler ona uygun olan ücretlendirmelere tabi tutulacaklardır. Motosiklet, bisiklet, otomobil gibi araçlarla gelenler için birbirinden farklı ücretlendirmeler bulunmaktadır. 

Suuçtu Şelalesi giriş için ücret istemektedir. Burada yer alan ücretler tablosu üzerinden uygun olan kategorilere göre ücretlendirmeler gerçekleştirilebilmektedir. Grup olarak giriş gerçekleştirmek isteyenler farklı ücretler ödeyeceklerdir. 

Kategoriler: Şehir Rehberi