İçindekiler[göster]

Tatiller, uzun bir çalışma döneminden sonra insana uzun süre susuz kaldıktan sonra içilen bir bardak su gibi gelebilir. Ama uzun süren tatiller belirli bir noktadan sonra sıkıcı olabilir. Peki, tatilde sıkılınca ne yapılır? Dediğiniz o noktadaysanız yapabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz.
 
 Kitap Okumak
 
 Kitap okumak her açıdan faydası olan bir uğraştır. Günümüzde örnek alınan, günlük hayatımıza az ya da çok etkisi bulunan kişilerin çoğunun kitaplarla yakından ilişkisi olmuştur. Kitap okumak sadece eğlenceli olmakla kalmaz farklı bakış açıları kazandırır, kelime hazneniz gelişir ve beyninizde yeni nöron bağlantıları oluşturarak beyninizi korumanızı sağlar.
 
 Oyun Oynamak
 
 Bir grup arkadaşınızla toplanıp tabu gibi rekabetçi ve hareketli oyunlar oynayabilirsiniz. Böyle oyunlar insan ilişkilerinizi geliştirip sadece günlük bir eğlence olarak kalmaz ve günlük hayatınızda da olumlu etkilere sebep olabilir.
 
 Daha önce denemediğiniz şeyleri denemek
 
 Eğer otel gibi devamlı aktivitelerin olduğu bir yerde tatil yapıyorsanız otelin eğlence etkinliklerine katılabilirsiniz. Eğer bu etkinlikler sıkıcı geliyorsa eğer imkanınız varsa yamaç paraşütü gibi ekstrem aktiviteleri deneyebilirsiniz.
 
 Gezmek
 
 Bulunduğunuz bölgede gezmek basit gibi gözükse bile tatillerde genellikle tam anlamıyla yapılmayan bir aktivite. Gezmek denilince herkesin aklına genellikle tarihi ve turistik yerleri gezmek gelir fakat daha güzel ve eğlenceli olanı o bölgenin yerlisiyle tanışıp insanlardan favori mekanlarını öğrenip gidip bu mekanları gezebilir ve belki de kendi favori restoranınızı bulabilir ve kendi gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.
 
 Spor Yapmak
 
 Spor yapmaya eğer tatil yaptığınız bölgede havuz veya deniz varsa yüzmeyle başlayabilir ve sağlığınız için güzel bir aktivite yapmakla kalmaz suya girdiğiniz için vücudunuz rahatlar, kendinizi daha iyi hissedebilir ve tatilinizin verimini artırabilirsiniz.
 
 Meditasyon yapma alışkanlığı kazanmak
 
 Meditasyon yapmak daha huzurlu olmanızı sağlar. Devamlı meditasyon yapan insanların üzerinde yapılan deneylere göre meditasyon yapan bir insanın acıya verdiği tepki meditasyon yapmayan insanlara göre çok daha kısa sürüyor ve araştırmalara göre acıya olumsuz bir şey olarak bakmıyor ve acı çekmenin normal bir şey olduğunu düşünerek acının verdiği zararı azaltıyorlar. Günde 10 dakikalık bir meditasyon alışkanlığı kazanmak gelişiminize fayda sağlar.
 
 Film izlemek
 
 Film izlemek tatilde yapılabilecek en güzel ve en kolay aktivitelerden birisidir. Filmine göre hem eğlenceli hem de eğitici olabilecek filmler izleyebilir eğlenirken kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Filmler ile alakalı sitelerde "gelmiş geçmiş en iyi 100 film" gibi listelerinden seçtiğiniz filmlerle zamanınızı değerlendirebilir kültür seviyenizi artırabilirsiniz.
 
 Yeni müzik aleti öğrenmek
 
 Kendinize en uygun müzik aletini bulup bu aleti çalmakta uzmanlaşmaya uğraşabilirsiniz. Gitar, piyano, keman gibi aletler olabileceği gibi bunları sıkıcı buluyorsanız değişik ve pek adı bilinmeyen müzik aletleri çalmayı deneyebilirsiniz.
 
Tatilde Sıkılınca Ne Yapılır?çevrenizdeki imkanlara göre artıp azalabilir. Çevrenizdeki imkanlara dikkat ederek yapılabilecek yeni şeyler bulabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
 
 

Kategoriler: Seyahat İpuçları