İçindekiler[göster]

Ülkemizde yazın olduğu gibi kışında gezip tatil yapacağımız birçok yer bulunmaktadır. Özellikle şehirlerde yaşayanlar stresten uzaklaşmak için arayış içerisindedirler. Kışın kamp yapmak, doğal güzellikler görmek, kayak yapmak, tarihi yerleri görmek gibi daha birçok seçenekler mevcuttur. Şimdi Türkiye'de kışın nerelere gidebiliriz onlara bir bakalım.


Bolu - Abant Gölü


Eşsiz doğal güzellikleriyle meşhur Abant Gölüne ulaşımda çok kolaydır. İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimize yakın olduğundan daha çok ziyaretçi çekmektedir. İstanbul ve Ankara karayoluna yakındır. Batı Karadeniz’de bulunan Abant Gölü 1328 metre yüksekliktedir. Bolu'nun 35 km güneybatısında yer almaktadır. Doğal güzellikleriyle kendine çeken Abant Gölünde kışın doğa yürüyüşleri, karlarla kaplı manzaralar, göl kenarında zaman geçirme gibi birçok seçenek mevcuttur. Huzur depolamak için muhteşem bir yerdir. Abant Gölü civarında da birçok gezilecek alternatif yer mevcuttur.

Bursa - Uludağ


Kışın tatil denince akla ilk gelen yerlerden biride Uludağ’dır. Uludağ’a da ulaşım oldukça kolaydır. Konaklamak için birçok tesis mevcuttur. Uludağ Marmara bölgesinde yer almaktadır. Bursa'da yer alan Uludağ’ın yüksekliği 2543 metredir. Doğal güzellikleriyle büyüleyen Uludağ’da kayak yapabilir, teleferiğe binebilir ve Uludağ milli parkını ziyaret edebilirsiniz.

Rize - Ayder Yaylası


Rize deyince aklımıza yeşilin her rengini alan ormanlar, yaylaları ve sesiyle zihnimizi dinlendiren dereleri aklımıza gelir. Kışında birçok gezilecek yerlerden birisi Ayder Yaylasıdır. Ayder Yaylasında konaklayabileceğimiz yayla evleri mevcuttur. Muhteşem kar manzaraları sunan Ayder yaylasında şifalı kaplıcalarda mevcuttur. Doğu Karadeniz’de yer alan Ayder Yaylası 1350 metre yüksekliğindedir. Kışın da ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kastamonu - Ilgaz


Doğal güzellikleriyle büyüleyen bir başka yerdir. Kış aylarında bembeyaz bir örtüyle kaplanan Ilgaz görüntüsüyle rahatlatır. Kış sporlarına elverişlidir ve doğaseverler için yürüyüş keyif verir. Konaklama açısından da birçok tesis bulunmaktadır.

Nevşehir - Kapadokya


Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle kendine çeken Kapadokya yılın her zamanında ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Birçok yer altı şehirleriyle, balon turlarıyla ve doğal sebeplerle oluşan yapılarıyla meşhurdur. Kışın kar yağmasıyla peribacalarının görüntüsü ayrı güzellik katmaktadır. Birçok değişik yapısıyla da kalabileceğiniz oteller mevcuttur.

Erzurum - Palandöken


Kayak deyince aklımıza gelen ilk yerlerdendir. Palandöken 3185 metre yüksekliğinde uzun kayak pistlerine sahiptir. Doğal güzelliklerini de içinde barındıran Palandökende, konaklayabileceğiniz birçok otel bulunmaktadır. Kışın tatil deyince ilk aklımıza gelen yerlerden biridir.

Bolu - Yedigöller


Doğal yollarla oluşan yedi adet göl vardır ve birçok akarsuya ev sahipliği yapmaktadır. Bolu ilimizde yer alan Yedi Göllere ulaşımda oldukça kolaydır. Yedigöller Milli Parkı geniş bitki örtüsüyle birçok hayvanı barındırır. Kış aylarında da harika görüntüsüyle doğaseverler için muazzam bir yerdir. Dünya Koruma Birliği tarafından da korunmaktadır. Konaklayabileceğimiz oteller ve birçok yer mevcuttur.

Kocaeli - Kar Tepe


Ulaşım açısından da elverişli olan Kar Tepe Kocaeli ilimizde bulunmaktadır. Kayak pistleri, dağcılık, doğa yürüyüşleri içinde oldukça zengindir. Kar Tepe’de oldukça sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Lezzetli alabalıklarıyla da meşhur olan Kar Tepe’de konaklanacak yerlerde oldukça zengindir.

Kars - Sarıkamış


Yöresel lezzetlerle de damağınızı doyuracağınız kış tatili için muhteşem yerlerdendir. Doğal güzellikleri, kayak pistleri ve birçok gezebileceğiniz tarihi yerler mevcuttur. Çam ağaçlarının eşsiz güzelliğinde konaklayabileceğiniz yerler mevcuttur.

Trabzon - Uzun Göl


Kış aylarında sıkıntılardan, stresten uzak durmak için gidilebilecek en güzel yerlerdendir. Doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için ideal bir yerdir. Türk hamamları ve sıcak havuzlarda mevcuttur. Konaklayabileceğiniz yerlerde mevcuttur.

Karabük - Safranbolu


UNESCO Dünya Kültür Miraslarında da yer alan Safranbolu tarihi güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Her mevsim ziyaretçilerini barındıran Safranbolu kışında oldukça tercih edilir. Konaklamak içinde farklı otantik yerler mevcuttur. Osmanlı tarihi evlerine tanıklık etmek için, burayı tercih edip oldukça güzel bir kış tatili geçirebilirsiniz.

Bolu - Kartal Kaya


Büyük kentlere de yakın olan Kartal Kaya günübirlikte ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Doğal güzellikleriyle Bolu'da bulunan bir başka ziyaret yeridir. Kayak ve başka doğa sporları için de tercih edilmektedir. Konaklamak içinde birçok yer bulunmaktadır.

Kayseri - Erciyes


Eskiden sönmüş bir yanardağ olan zirvesi 2900 metre olan Erciyes Dağı, kışın tatil için tercih edilen yerlerdendir. Kayak severler için ve kış sporları yapmak için oldukça tercih edilir. Birçok konaklama tercihi mevcuttur.

 


 

Kategoriler: Seyahat Rehberi