İçindekiler[göster]

Nevşehir’e gezi planlayanlar için önerilebilecek en güzel yerlerden biri Uçhisar’dır. Nevşehir merkezine yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Uçhisar ilçesi, birçok gezi severin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Turizm açısından büyük bir öneme sahip olan Kapadokya’nın en ünlü yerlerinden biridir. Her sene binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Uçhisar ilçesi, Peribacalarının başladığı yerden 40 km yükseklikte yer almaktadır. İlçede gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır.

Uçhisar’a geldiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Kapadokya’nın en yüksek yerinde konumlanmış olan Uçhisar Kalesi, bir yamaç üzerinde yer alan Tığraz Kalesi, Müslümanlar açısından büyük bir öneme sahip olan Kuran Kalesi, adını renginden alan Karakale, yerini yalnızca güvercinlerin bildiği yuvaların yer aldığı Güvercinlik Vadisi, yeryüzündeki nadir oluşumlardan biri olan Göreme Milli Parkı ve Peribacaları Deresi ismi ile bilinen Cevizli yer almaktadır. 

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, ilçeye geldiğinizde ilk ziyaret edeceğiniz mekânlardan biridir. Kapadokya’nın zirvesinde konumlanmış olan kale, gelen ziyaretçilerine muhteşem bir manzara seyretme fırsatını sunmaktadır. 

Kalenin bulunduğu yer en yüksek nokta olduğundan fazlasıyla rüzgârlıdır. Kaleye ulaşmak için uzun bir merdiven çıkmanız gerekmektedir. Kale, ilk yapıldığı zamanlarda Hristiyanlar tarafından savunma amaçlı kullanılmıştır. Selçuklu Dönemi’nde ise gözetleme kulesi olarak hizmet vermiştir. 

Yaklaşık 100 metrelik bir yüksekliğe sahip olan kaleden Kapadokya’yı kuş bakışı izleyebilmeniz mümkündür. Yüksekliğin bu kadar fazla olmasının sebebi ise iki peribacasının birbirine yakın olmasıdır. Bu iki peribacasının küçüğüne “Çavuşun Kalesi” denirken diğerine yani büyük olanına “Ağanın Kalesi” denmektedir. 

Kaleyi ziyaret ettiğinizde içerisinde yer alan oyma mezarlarını, su sarnıçlarını, sığınağı, mahzeni ve çok sayıda oyulmuş tarihi odayı yakından görebilirsiniz. Bütün bu tarihi kalıntılar o dönem yaşayan insanların hayatları hakkında birtakım bilgiler vermektedir. 

Kaleyi ziyaret ettiğinizde ilçenin tarihi hakkında bilgi sahibi olabilir, şehrin muhteşem manzarasını seyredebilir ve unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle günbatımını buradan izlemenizi tavsiye ederiz. 
 

Tığraz Kalesi

Uçhisar’ın ikinci büyük kalesi olma özelliğini taşıyan Tığraz Kalesi, eşsiz mimarisi ile dikkat çekmektedir. Güvercinlik Vadisi’nin yere kadar inen bir yamaç üzerine yapılmıştır. Toplam 7 kattan meydana gelen yapı, yeraltı sığınağı olarak kullanılmıştır. 

Yamaç üzerine yapılan nadir yeraltı sığınaklarından biri olduğu için birçok gezi severin ilgi odağı haline gelmiştir. Kale içerisinde depolar, tüneller, mahzenler ve birçok oda bulunmaktadır. Uçhisar’a geldiğinizde mutlaka yakından görmeniz gereken yerlerden biridir. 

Kuran Kalesi 

Uçhisar’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri Kuran Kalesi’dir. Koni şeklinde inşa edilen kale, özellikle Müslümanlar açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Kuran Kalesi, biriktirme alanı olarak inşa edilmiştir. Eski dönemlerde Arapça yazılmış dua, evrak, kitap veya muska gibi kâğıtlar, koni biçimindeki bu kale içerisine atılırmış. Buraya atılmasının sebebi ise dine saygısızlığı engellemekmiş. Zaman içerisinde kale içerisine atılarak biriktiren bu tarihi eserler kaybolmuştur. 

Her sene binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kuran Kalesi’ni Uçhisar gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Karakale

Karakale, Uçhisar’a geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. 1945 senesine kadar sağlam bir şekilde ayakta durmayı başaran yapı, ne yazık ki köylülerin taşları sökmesi ile birlikte ciddi hasara uğramıştır.

Kalenin batı tarafından yer alan haç işaretli çok sayıda mezar taşı ciddi hasar görmüştür. Kalenin yalnızca Güney tarafı günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Kalenin içerisinde Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait seramiklere rastlanılmıştır. 

Kalenin en dikkat çeken bölümü ise farklı bir volkanik görünüme sahip olan şapka bölümüdür. Yapının, Karakale olarak anılmasının sebebi ise renginin siyah olmasından kaynaklıdır. 

Güvercinlik Vadisi

Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Güvercinlik Vadisi, Uçhisar’ın görülmeye değer alanlarından biridir. Adını bölgede yaşayan güvercinlerden ve güvercin yuvalarından almaktadır. 

Yaklaşık 4 km’lik bir alanı kaplayan vadi, muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. Vadiyi ziyaret ettiğinizde bölge ile alakalı birçok farklı hikâye duyabilmeniz mümkündür. Bölgede yer alan kayalıklar oyularak, güvercinlerin yuvası haline getirilmiştir. Kayaların pembe ve beyaz renk olması güvercinin göğüs kısmına benzetilmektedir.

Vadi, gelen ziyaretçilerine keyifli bir doğa yürüyüşü yapma imkânı sunmaktadır. Yürüyüş esnasında güvercinlerin size eşlik etmesine hayran kalabilirsiniz. Vadinin içerisinde yüksekliği yaklaşık 15 m olan bir şelale bulunmaktadır. Şelalenin gürül gürül akan su sesini dinleyebilir ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

Ayrıca yürüyüş sırasında Bizans zamanından kalma ve Sarı Kale ismi ile bilinen tarihi bir kiliseyi yakından görebilirsiniz. Eşsiz güzellikler dolu Güvercinlik Vadisi’ne giriş ücretlidir. Kişi başı giriş ücreti 6,5 TL’dir. Müzekartın da geçerli olmadığını belirtmek isteriz. 

Göreme Milli Parkı

Gelen ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunan Göreme Milli Parkı, 1985 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Hasan Dağı ile Erciyes arasında kalan bölgede birbirinden farklı görüntüye sahip peribacaları bulunmaktadır. 

Bölgede yer alan ve benzerine az rastlanan değişik volkanik oluşumlar oldukça göze çarpmaktadır. Ayrıca bölgede Bizans Dönemi’nden kalma tarihi yapılara da rastlamanız mümkündür. Yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. 

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapıları ile öne çıkan Göreme Milli Parkı’na giriş ücretlidir. Kişi başı giriş ücreti 30 TL’dir. Yaz döneminde sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arası, kış döneminde ise sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyarete açıktır. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Cevizli

Peribacaları Deresi olarak da bilinen ve Uçhisar Kalesi’nin kuzey tarafında yer alan Cevizli, doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Bölgede birçok peribacasına rastlayabilmeniz mümkündür.

Bölgede yer alan peribacalarının içleri bir dönem oyularak sığınak amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde ise sığınak amaçlı kullanılan oyukların içi kafe, restoran, pansiyon ve dükkâna dönüştürülmüştür. 

Cevizli geziniz esnasında bir şeyler yiyip içmek için kafelerde oturabilir, hediyelik eşya satan dükkânlardan hem kendiniz hem de sevdikleriniz için küçük hediyelere alabilirsiniz. Ayrıca konaklamak isterseniz, bölgedeki pansiyonları tercih edebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi