İçindekiler[göster]

Şanlıurfa olarak da bilinen Urfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. Peygamber Şehri olarak da anılan bölge, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile gelen gezi severlere keyifli vakitler geçirme imkânı sunmaktadır. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler ise; Göbekli Tepe, Balıklı Göl, Harran Ovası, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Urfa Kalesi, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Tektek Dağları Milli Parkı, Halfeti Antik Kenti, Fırfırlı Cami ve Tarihi Çarşıları’dır. Urfa’ya gezi planı yaparken bu yerleri de listenize eklemenizi tavsiye ederiz. 

Göbekli Tepe

Göbekli Tepe, Urfa’nın önemli tarihi yerlerinden biridir. Şehir merkezine ortalama 18 km uzaklıkta bulunan Örencik Köyü yakınlarında yer alan Göbekli Tepe, tarihi bir tapınak olarak karşımıza çıkmaktadır. Neolitik Dönem’in izlerini yansıtan bölge, insanlığın ilk inanç merkezi olma özelliğine sahiptir. 

Arkeolojiye merak duyanların sıklıkla ziyaret ettiği bölgede, toplam 20 tapınak bulunmaktadır. Ayrıca bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya büyük boyutlara sahip taşlar çıkmıştır. Taşların üzerindeki hayvan figürleri ve işlemeler ise oldukça dikkat çekicidir. 2018 senesinde UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yerini almıştır. 

Göbekli Tepe’ye kişi başı giriş ücreti 55 TL’dir. Müzekart geçerli olmakla birlikte öğrenci ve öğretmenlere giriş ücretsizdir. Haftanın her günü ziyaret açıktır. 1 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arası, 31 Ekim ile 1 Nisan tarihleri arasında ise sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. 

Balıklı Göl

Balıklı Göl, Urfa’nın efsanelere konu olan önemli yerlerinden biridir. Şehir merkezinde yer alan göl, muhteşem manzarası ile öne çıkmaktadır. Göl içerisinde birçok sazan balığı bulunmaktadır. Bu balıklar, halk tarafından kutsal kabul edilmektedir. Bu yüzden de bölgede balık tutmaya kesinlikle izin verilmemektedir. Göl’ün uzunluğu yaklaşık olarak 150 metre’dir. Derinliği ise ortalama 3,5 metre’dir. 

Bölgeyi ziyaret ederek, yöre halkından göl hakkındaki hikâyeleri dinleyebilir ve bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Şehrin en önemli turistik yerlerinden biri olan Balıklı Göl’ü gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Balıklı Göl’e giriş ücreti yoktur. 

Harran Ovası

Harran Ovası, şehir merkezine yaklaşık olarak 44 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehrin tarihi dokusunu yansıtan ova, verimli bir toprağa sahiptir. Hz. İbrahim’in kenti olarak bilinen bölge, gelen misafirlerine eşsiz manzaralar sunmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde birçok tarihi yapıyı yakından görebilirsiniz. Her sene şehir dışından binlerce yerli ve yabancı turist, bölgeyi ziyarete gelmektedir. 

Şarkılara da konu olan Harran Ovası’nı ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Müzesi’nin yanı başında yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi, içerisinde bulunan tarihi eserleri ile dikkat çekmektedir. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok mozaik esere rastlanılmıştır. 

Urfa’ya geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Müze içerisinde dünyanın en değerli mozaikleri ve Savaşçı Amazon Kraliçe’lerinin tasvirleri sergilenmektedir. Tarih meraklıları tarafından sıklıkla ziyaret edilen müze, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne giriş ücreti yoktur. Yaz mevsiminde sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arası, kış mevsiminde ise sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyaret edebilmeniz mümkündür. 

Urfa Kalesi

Urfa’ya kadar gelip de Urfa Kalesi’ni görmeden gezinizi bitirmemelisiniz. M.Ö. 2000 senesinde yapılan kale, şehrin tarihi izlerini taşımaktadır. Kale, tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Kalenin üstünde toplam iki taş sütun bulunmaktadır. 

Bir rivayete göre bu taş sütunlar üzerinden Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı söylenmektedir. Zaman içerisinde kaleye eklemeler yapılmıştır. Dambak Tepesi’nde yer alan kale, muazzam manzarası ile de öne çıkmaktadır. 

Kale, Pazartesi günleri dışında haftanın her günü ziyarete açıktır. Yaz aylarında sabah saat 08.00 ile akşam saat 19.00 arası, kış aylarında ise sabah saat 08.00 ile akşam saat 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Kale’ye giriş ücreti yoktur. 

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Urfa’nın tarihi açıdan zengin müzelerinden biridir. Müze içerisinde Hitit, Asur ve Babil zamanlarından kalma önemli tarihi eşyalar olmak üzere toplam 73800 eser sergilenmektedir. 

Müzeyi ziyaret ederek, birçok farklı tarihi eseri yakından görebilme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ayrıca üze içerisinde çocuklar için oyun salonu da bulunmaktadır. Müze geziniz esnasında yeme içme ihtiyaçlarınızı da müze içerisinde yer alan kafeteryadan temin edebilirsiniz. S

Müze’ye kişi başı giriş ücreti 25 TL’dir. Haftanın her günü hizmet sunan tarihi müzeyi, sabah saat 08.30 ile akşam saat 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz. 

Tektek Dağları Milli Parkı

Urfa’nın en popüler doğal güzelliklerinden biri Tektek Dağları Milli Parkı’dır. Park, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi kalıntıları ile de dikkat çekmektedir. Urfa’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. 

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde Senem Mağarası başta olmak üzere; Soğmatar Harabeleri, Şuayip Şehri Harabeleri gibi birçok tarihi yapıyı yakından görebilmeniz mümkündür. Yeşillikler üzerine kurulu olan bölgede, bir yandan tarihi yapıları ziyaret ederken bir yandan da doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Tektek Dağları Milli Parkı’na kişi başı giriş ücreti 3 TL’dir. Eğer özel aracınız ile gelirseniz, özel araç giriş ücreti ise 9 TL’dir. 

Halfeti Antik Kenti

Tarihi yapıları ile gelen ziyaretçilerini kendine hayran bırakan bölgelerden biri Halfeti Antik Kenti’dir. Bölgede, tarih boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden Urfa’nın önemli tarihi yerleri arasında yer almaktadır. 

Kent, özellikle siyah gülleri ile öne çıkmaktadır. Tarihe merakınız varsa mutlaka gezilecek yerler listenize eklemenizi öneririz. Kent içerisinde Kantarma Mezrası, Aziz Nerses Kilisesi, Norhut Kilisesi ve Rumkale yer almaktadır. 

Halfeti Antik Kenti’ni ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. 

Fırfırlı Cami

Urfa şehir merkezinde yer alan Fırfırlı Cami, şehre geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi yapılardan biridir. 12 Havari Kilisesi olarak da bilinen caminin yapımında kesme taşlar kullanılmıştır. 

Caminin dışında kullanılan taş bezemeleri görünce hayran olabilirsiniz. Günümüzde ibadethane olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Cami’yi ibadet saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Tarihi Çarşılar

Şanlıurfa, tarihi çarşıları ile öne çıkan önemli bir şehirdir. Osmanlı zamanından günümüze kadar gelmeyi başaran tarihi hanları ve çarşıları, Urfa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Kilim ve halıları ile ünlü Sipahi Pazarı, yöresel lezzetler ve kıyafetlerin satıldığı Tarihi Kapalı Çarşı, Osmanlı Dönemi’nin ticari merkezleri arasında önemli bir yere sahip olan Gümrük Han, şehrin görülmeye değer tarihi çarşıları arasındadır. 

Urfa gezinizi bitirmeden önce şehrin yöresel lezzetlerinin tadına bakabilir, Tarihi Kapalı Çarşı’nın içerisinde yer alan Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret ederek, ailenize veya sevdiklerinize bakır ürünlerinden satın alabilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi