İçindekiler[göster]

Vietnam'da her fırsatta nefes kesici manzaralar görülür. Yuvarlanan bir trenin penceresinden, imkansız yeşil pirinç tarlalarının sonsuz bir yamasına tanık olacaksınız, Halong Körfezi'nde ise kesici gibi kireçtaşı adalarıyla dolu bir ufuk, ruhani bir manzara yaratıyor. Sıcak hava balonunun sepetinden rüzgârla oyulmuş kum tepelerinin Sahra benzeri bir manzarasını merak edebileceğiniz derin güneydeki Mui Ne'den, uzak kuzeydeki muazzam karstik dağlara kadar, Vietnam büyüleyici bir dizi sunuyor muhteşem manzaralar.

Halong koyu


Halong Körfezi'nin karstik kireçtaşı zirveleri ile korunaklı, parıldayan denizlerin çarpıcı kombinasyonu, Vietnam'ın en çok turist çeken yerlerinden biridir, ancak 2000'den fazla farklı adayla gezilebilecek çok sayıda muhteşem manzara vardır. Kesinlikle bir gece gezisi için rezervasyon yapın ve bu Dünya Mirası harikasında kendi özel anlarınız için zaman ayırın - eterik sisli bir şafak için erken kalkın ya da mağaralara ve lagünlere bir kayıkla pilotluk edin. Daha fazla karstik eylem için can atıyorsanız, daha az turistik ama aynı derecede muhteşem Lan Ha Körfezi'ne gidin.

Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı


Yağmur ormanlarıyla örtülü sivri uçlu tepeler ve etkileyici vadilerden geçen dağ nehirleri ile Phong Nha-Ke Bang bölgesi, Vietnam'ın en muhteşem milli parklarından biridir. Bu bölgenin herhangi bir Vietnam güzergahının parçası olması gerektiğine dair daha fazla kanıt için yeraltına gidin. Şanslı bir gezgin seçkisi, dünyanın en büyük mağarası olan Hang Son Doong'un katedral benzeri odalarını deneyimleyebilir, ancak Hang Toi'nin (Karanlık Mağara) ziplining ve kano heyecanı ve uygun bir şekilde adlandırılan Paradise Cave'in diğer dünyevi güzelliği daha erişilebilirdir. 

Hang Son Doong


Hang Son Doong (Mountain River Mağarası), dünyanın en büyük mağarası olarak bilinir ve yalnızca hükümet tarafından 2013 yılında onaylanan erişimle Güneydoğu Asya'nın en muhteşem manzaralarından biridir.
Bu muazzam mağara oldukça yakın zamanda keşfedildi. Vietnam-Laos sınırına yakın bir orman yerleşiminden gelen bir avcı olan Ho Khanh, anavatanını petek gibi saran mağaralara sık sık sığınırdı. 1990'ların başında devasa Hang Son Doong'a rastladı, ancak ana mağaranın büyüklüğü ve ihtişamı (5 km'den [3.1 mil] uzunluğunda, 200 m yüksekliğinde [656 ft] ve bazı yerlerde 150 m [492 ft] genişliğinde) ancak 2009'da İngiliz kaşifler onunla döndüğünde dünyanın en büyük mağarası olarak onaylandı.

Phu Quoc Adası


Masmavi sularla kucaklanan ve güneş arayanları zayıf dizlerine batıran türden beyaz kumlu plajlarla çevrili olan Phu Quoc - Vietnam'ın güneyindedir - alçak vitese geçmek, bir deniz kenarı kokteyli için uzanmak için idealdir. denize dalarken kan turuncusu bir güneşin kızartılması. Ve bir adım yukarı çıkmak istiyorsanız, bir bisiklet alın ve kırmızı toprak yollara çıkın: ada Singapur büyüklüğünde nispeten kompakt.

Tonkinese Alpleri


Muhteşem Tonkin Alpleri, ülkenin engebeli, taviz vermeyen kenarları boyunca gökyüzüne doğru uçar ve Vietnam'ın en yüksek zirvesi Fansipan'ı içerir. Kıvrımlı ve örümcekli sırtlardan pirinç terasları, Hmong, Red Dzao ve Giay halklarının etnik azınlık köylerine ev sahipliği yapan nehir vadilerine akıyor.

Ban Gioc Şelalesi


Ban Gioc, Vietnam'ın en tanınmış şelalelerinden biridir ve görüntüsü birçok ucuz konukevinin lobisini süslemektedir. Çin sınırını belirleyen Quay Son Nehri tarafından beslenen şelaleler, oldukça doğal bir konumda etkileyici bir manzara. Tam akışa izin vermek için yukarı akış barajı açıldığında öğle yemeğinde ziyaret etmeyi hedefleyin.
Buradaki tekne sahipleri sizi şelalenin yeterince yakınında (küçük bir ücret karşılığında) bambu sallar üzerinde gezdirecekler, böylece yüzünüzdeki spreyi hissedebilirsiniz. Vietnam tarafındaki salların mavi kanopileri vardır; Çin tarafındaki kanopiler yeşildir.

Sao Plajı


Mükemmel beyaz kumlarla, güzel Sao Plajı'nın keyifli eğrisi, adanın güney ucundaki ana nakliye limanı An Thoi'den sadece birkaç mil uzakta, maden suyu berraklığındaki bir denizin yanında bükülüyor. Bir şezlonga yerleşebileceğiniz, banyo yapabileceğiniz veya su sporlarına katılabileceğiniz birkaç sahil restoranı var.

Ba Milli Park


Yükselen kireçtaşı dağları, derin vadileri ve yaprak dökmeyen ormanları ile maceracı gezginler için önemli bir yer olan Ba Be Ulusal Parkı'ndaki düzenli Vietnam turist yolundan sapın. Şelaleler, mağaralar ve göller, 550'den fazla farklı bitkiyi ve yüzlerce farklı kuş ve hayvan türünü besleyen bir manzarada birleşiyor. Yerel Tay etnik azınlığına ait rustik evlerde ve köy konukevlerinde dinlenmeden ve yeniden enerji toplamadan önce Ba Be'nin doğal manzarasını tekneyle veya trekking ve dağ bisikleti gezileriyle keşfedin.

Thuy Soon Dağı


Thuy Son, yüzyıllar boyunca ilk Hindu ve daha sonra Budist tapınaklarının inşa edildiği bir dizi doğal mağara ile beş Mermer Dağ'ın en büyüğü ve en ünlüsüdür. Dağa çıkan iki patikadan sahile daha yakın olanı (köyün sonunda) daha iyi bir parkur sağlar. Merdivenin tepesinde, Linh Ong Pagoda'ya giden kurşun delikleriyle işaretlenmiş bir kapı olan Ong Chon var.

Mui Ne Kum Tepeleri


Mui Ne, muazzam kırmızı ve beyaz kum tepeleri ile ünlüdür. "Kırmızı kum tepeleri" (doi hong) ana şeridin kuzeyinde elverişli bir şekilde konumlanmıştır, ancak 24 km (14,9 mil) kuzeydoğudaki "beyaz kum tepeleri" (doi cat trang) daha etkileyicidir - neredeyse sabit okyanus rüzgarları soluk sarı kumlar harika Sahraesk oluşumlara dönüşür. Ancak burası Vietnam (en derin Mali değil) olduğu için çölün sessizliğini deneyimleme şansı çok az.
Çocuklar kum tepelerine binmek için plastik bir kızak kiralamak için baskı yaparken kendinizi zor satışlara hazırlayın. Çok hafif değilseniz, bu şekilde birkaç metreden fazla seyahat etmek zor olabilir.
 

Kategoriler: Seyahat Rehberi