İçindekiler[göster]

Viranşehir, Şanlıurfa’nın fazlasıyla popüler olan ilçelerinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık olarak 94 km uzaklıkta yer alan ilçe, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu yüzden bünyesinde önemli tarihi yapıları barındırmaktadır. İnanç turizmi bakımında da oldukça büyük bir öneme sahip olan Viranşehir’e yıl boyunca şehir dışından çok sayıda turist gelmektedir. İlçe, özellikle tarihi türbeleri ile öne çıkmaktadır. Peygamber Yeri olarak da bilinen ilçenin tarihi milattan öncesine uzanmaktadır. 

Tarih boyunca önemli bir yere sahip olan ilçe, zamanında çok fazla hasar gördüğünden adının başına Viran kelimesini almış ve günümüze Viranşehir olarak gelmiştir. İlçede tarihi yapıların yanı sıra görülmeye değer doğal güzellik alanları da bulunmaktadır. Viranşehir gezilecek yerler arasında Ortagonal Roma Tapınağı, Çemdin Kalesi, Şemun Manastırı, Eyyüp Peygamberin Türbesi, Hz. Elyassa Türbesi, Tektek Dağları, Yücelen Mağaraları, Habur Suyu ve Yılanlı Dağ yer almaktadır. 

Ortagonal Roma Tapınağı

Ortagonal Roma Tapınağı, Viranşehir merkezde yer almaktadır. Konumundan dolayı kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

İlçenin önemli tarihi yapıları arasında yer alan tapınak, Roma zamanından kalmalıdır. Toplam iki kattan meydana gelen yapı, sekiz dikmen üzerine inşa edilmiştir. Bizans zamanında ise kilise olarak kullanılmıştır. Tapınak hakkında bazı rivayetler vardır. Bir rivayete göre Roma Kralının sevgilisi buradaki suya girip boğulmuş. Roma Kralının sevdiği kadın anısına bu tapınak yapılmış.

Dikmenler olarak da adlandırılan tapınaktan günümüze sadece bir dikmeni sağlam olarak ulaşmayı başarmıştır. Tarihe meraklı olanların mutlaka yakından görmesi gereken yerlerden biridir. Ortagonal Roma Tapınağı’na girişler ücretsizdir. Ziyaret saati ile ilgili herhangi bir kısıtlama olmağından istediğiniz zaman gelip görebilirsiniz. 

Çemdin Kalesi

Eski Kale olarak da bilinen Çemdin Kalesi, Viranşehir merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıktadır. Özel aracınız ile kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınız yoksa toplu taşıma araçları da tercih edebilirsiniz.

Çemdin Kalesi, Roma zamanından kalma önemli bir tarihi yapıdır. M.S. 2.yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Romalılardan sonra Akkoyunlular, Bizanslılar ve Araplar tarafından da kullanılmıştır. Kale, sürekli el değiştirmesine rağmen kimin eline geçtiyse korunmuştur. Kalenin yapımında sert kalker taşı kullanılmıştır.

Kalenin çevresinde savunma amaçlı birçok savunma hendeği görebilmeniz mümkündür. Çevresinde yer alan sur ve burçların yapımında beyaz kesme taş kullanılmıştır. Kalenin hem batı hem de doğu bölümünde iki kapısı mevcuttur. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başaran kalenin içerisinde birçok tarihi kalıntıya rastlayabilirsiniz. 

Kaleye girişler ücretsizdir. Viranşehir’e gelen ziyaretçilerin mutlaka uğradığı yerler arasındadır. 

Şemun Manastırı

Şemun Manastırı, ilçeye bağlı Yolbilen Köyü’nde yer almaktadır. İlçe merkezine sadece 2 km uzaklıkta bulunan manastır, buram buram tarih kokmaktadır.

Manastır, 873 senesinde Aziz Şemun tarafından inşa ettirilmiştir. Süryanilere ait ikinci büyük manastır olma özelliğini taşıyan yapının çevresinde çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Her sene şehir dışından binlerce turist, manastırı ziyaret etmek için gelmektedir. Tarihe merakınız varsa sizlerin de mutlaka yakından görmesi gereken yerlerden biridir.

Manastırın bulunduğu bölgede yapılan bazı kazı çalışmaları sonucu Azizler Mezarlığı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca manastırın etrafında çok sayıda tarihi mağara da bulunmaktadır. Buram buram tarih kokan bölgeyi, Viranşehir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi öneririz. 

Eyyüp Peygamberin Türbesi

Viranşehir’e geldiğinizde uğramadan dönmemeniz gereken yerlerden biri Eyyüp Peygamberi Türbesi’dir. Türbe, ilçeye bağlı Eyyüp Nebi Mahallesi’nde yer almaktadır.

Eyyüp Peygamberin Türbesi, kubbe şeklinde yapılmıştır. Zaman içerisinde hasar gören yapı, Şanlıurfa Valiliği tarafından yeniden restore edilmiştir. Her sene binlerce yerli ve yabancı turist, türbeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca bölgede Hz. Eyyüp Peygamberin eşi Hz.Rahime’nin türbesi de bulunmaktadır. 

İnanç turizmi açısından büyük bir öneme sahip olan türbeyi, Viranşehir gezilecek yerler listenize mutlaka eklemesiniz. Türbeye girişler ücretsizdir. Ziyaret saati kısıtlaması yoktur. 

Hz.Elyassa Türbesi

Hz.Elyassa Türbesi, ilçeye bağlı Eyyüp Nebi Köyü’ne yaklaşık olarak 500 m uzaklıkta yer almaktadır. İlçenin görülmeye değer tarihi yapılarından biridir.

Hz.Elyassa ile ilgili bazı rivayetler mevcuttur. Bir rivayete göre Hz.Elyassa, Hz. Eyyüp Peygamberi ziyaret etmek için yola çıkmış ve köye ulaşamadan hayatını kaybetmiş. Hayatını kaybetti alana türbesi inşa edilmiştir. Yıl boyunca çok sayıda turistin ziyaret ettiği türbeyi, gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. 

Tektek Dağları

İlçe, türbeleri ile ünlü olduğu kadar görülmeye değer doğal güzellik alanları ile öne çıkmaktadır. Bu doğal güzellik alanlarından biri Tektek Dağları’dır. Bölge, Harran ile Viranşehir ovaları arasında yer almaktadır.

Tektek Dağları’nın bulunduğu bölgede birçok önemli tepe bulunmaktadır. Hacco Tepesi, Toklu Tepe, Sıfır tepe bu tepelerin sadece birkaçıdır. Bölgede muazzam manzaranın fotoğraflarını çekebilir, çevredeki birçok doğal güzelliği yakından keşfedebilir ve huzurlu vakitler geçirebilirsiniz. 

Viranşehir’e geldiğinizde tarihi yapıları gezdikten sonra muhteşem bir manzaraya karşı keyifli vakitler geçirmek isterseniz, Tektek Dağları’nı ziyaret edebilirsiniz. 

Yücelen Mağaraları

Viranşehir’de yer alan bir başka doğal güzellik ise Yücelen Mağaraları’dır. Daire biçimindeki bölmelerden meydana gelen mağara, Roma zamanından kalma bir yapıdır.

Bölgede yer alan mağaralar, Kapadokya’ya benzetilmektedir. Yücelen Mağaraları’nda bir mağaradan diğer mağaraya geçişe izin verilmemektedir. Mağaralar, yüksek kayaların oyulması ile meydana gelmiştir. Ayrıca Roma zamanında ibadet yeri olarak kullanıldığı söylenmektedir. 

Eşsiz bir atmosfere sahip olan Yücelen Mağaraları’nı, Viranşehir’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. 

Habur Suyu

Habur Suyu, ilçenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Şanlıurfa’nın en önemli akarsularları arasında yer alan Habur Suyu’nun uzunluğu yaklaşık olarak 359 km’dir. Sakin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Manzarası ve sakin yapısı ile dikkat çeken bölgeyi, Viranşehir gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederiz. 

Yılanlı Dağ

 

Viranşehir’e geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Yılanlı Dağ’dır. İsminden de belli olduğu üzere bu dağda farklı türlere sahip çok sayıda yılan yaşamaktadır. Farklı bir gezi deneyimi yaşamak isterseniz, bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. 

Kategoriler: Şehir Rehberi