İçindekiler[göster]

Farklı ülkeleri keşfetmek ve gezmek isteyen gezi severlerin en önemli temel ihtiyacı pasaporttur. Günümüzde birbirinden farklı özelliklere sahip pasaport türü bulunmaktadır. Bunlardan biri de hususi pasaport olarak da bilinen yeşil pasaporttur. Peki, yeşil pasaport ne işe yarar? Bu sorunun cevabını yazımızın içerisinde bulabileceksiniz. Yeşil (Hususi) pasaport, çok sayıda gezi severin sahip olmak istediği pasaport türlerinden biridir. Bu kadar istenmesinin en büyük sebebi ise 160’dan fazla ülkeye vize almadan giriş izni vermesidir. 160 ülke gezmek çoğu kişinin hayallerinden biridir. Çoğu ülke schengen vizesini şart koşmaktadır. Yeşil pasaport sahibi olan kişiler için ise bu şart aranmamaktadır. Ayrıca her isteyen maalesef ki bu pasaporta sahip olamamaktadır. 

Yeşil Pasaport Nedir?

Birçok kişi çok sık adını duyduğu yeşil pasaport hakkında bilgi bulmaya çalışmaktadır. Yeşil pasaport nedir sorusu internet ortamında en sık araştırılan sorulardan biridir. Yeşil (Hususi) pasaport, yalnızca memurlara verilen ve birçok avantajı bulunan bir pasaport çeşididir. Renginden dolayı ismi yeşil pasaport olmuştur. Çok sayıda ülkeye vizesiz giriş imkânı tanıdığı için vatandaşlar bu pasaporta sahip olmak istemektedir. Devlet adına çalışan memurlara verilen bu pasaporttan, kişilerin aileleri de yararlanabilmektedir. Yeşil pasaportu alabilmeniz için gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve bulunduğunuz ilin Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru da bulunmanız gerekmektedir. Başvuru sonrası pasaportunuz, 1 ile 4 gün arası il veya ilçe merkezlerine teslim edilmektedir. 

Yeşil Pasaport Özellikleri

Yeşil pasaport özellikleri arasında ilk sırada birçok ülkeye vizesiz giriş hakkı bulunmaktadır. 160 üzeri ülkeye vizesiz giriş imkânı sunan bu pasaport ile sadece Amerika’ya gidemeyeceğinizi belirtmek isteriz. Amerika’ya gidebilmeniz için vize başvurusu mutlaka yapmanız gerekmektedir. Diğer özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Schengen vizesi ile uğraşma derdini ortadan kaldırmaktadır.
 • Yeşil pasaporta sahipseniz, harç ödemenize gerek kalmaz.
 • Birçok ülkeye vizesiz bir şekilde seyahat edebilirsiniz.
 • Yurtdışında ekstra ayrıcalık 
 • Pasaport kontrolleri çok daha kolaydır. 
 • Bazı ülkelere giriş yaparken online olarak vize almanızı sağlamaktadır.

Yeşil Pasaport Avantajları

Birçok gezi sever yeşil pasaportun sunduğu avantajların neler olduğunu merak etmektedir. Yeşil pasaportun avantajlarını şu şekilde sıralayabilmeniz mümkündür;

 1. Yazımızın içeriğinde de belirttiğimiz gibi en büyük avantajı 160’dan fazla ülkeye vizesiz giriş sağlamasıdır.
 2. Bazı ülkelerde kapıdan online bir şekilde vize alma imkânını sunmaktadır.
 3. Diğer pasaport türlerinde hem harç bedeli hem de defter bedeli ödemeniz gerekirken yeşil pasaportta yalnızca defter bedeni ödüyorsunuz.
 4. Yeşil pasaport sayesinde başta Afrika Ülkeleri olmak üzere; Asya Ülkeleri, Avrupa Ülkeleri, Orta Amerika Ülkeleri, Güney Amerika Ülkeleri ve Okyanus Ülkeleri’ne vizesiz bir şekilde giriş yapabilirsiniz. 
 5. Gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde aileniz de bu pasaportun avantajlarından faydalanabilmektedir. 

Yeşil Pasaport Ayrıcalıkları

Yeşil (Hususi) pasaport sahibi olan kişiler birçok ayrıcalıktan faydalanmaktadır. Farklı ülkelere vizesiz giriş imkânı tanıyan bu pasaport, adından da belli olduğu üzere kişiye özeldir. En önemli ayrıcalıklarından biri çok sayıda ülkeye giriş imkânı sağlamasıdır. Aynı zamanda diğer pasaport türlerinde olduğu gibi harç ödeme durumu yoktur. Bu sebeplerden dolayı da yurtdışına gezi planlayan herkes yeşil pasaport sahibi olmak istemektedir. Maalesef ki bu mümkün değildir. Devlet adına çalışan kişilere verilen yeşil (hususi) pasaport’tan yalnızca kişi ve ailesi yararlanabilmektedir. Ailesinin yararlanabilmesi için de belli başlı şartlara uygun olması gerekmektedir. Ayrıca vize isteyen bazı ülkelerin kapısında online olarak vize işlemlerini gerçekleşme imkânını da tanımaktadır. Yeşil pasaport sayesinde çok sayıda ülkeye giriş sağlayabilir ve farklı ülkeleri keşfe çıkabilirsiniz. 

Yeşil Pasaport Kime Verilir?

İnternet ortamında en çok aranan sorulardan biri yeşil pasaport kime verilir sorusudur. Yeşil yani hususi pasaport, sadece mesleği devlet memuru olanlara verilmektedir. Devlet memurları devlete hizmet verdiklerini kanıtladıkları ve belli başlı şartlara uygun oldukları takdirde çok kolay bir şekilde yeşil pasaport sahibi olabilmektedir. Yeşil pasaport alma hakkı bulunan kişileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Devlet adına çalışan devlet memurları
 • Emekli olmuş memurlar
 • Kamu görevlileri
 • Eski bakanlar
 • Birinci dereden emekli olan eski belediye başkanları
 • TBMM eski üyeleri
 • Büyükşehir il ve ilçe başkanları
 • Devlet sporcuları
 • Halk Bankası, Emlak Bankası ve Ziraat Bankası çalışanları
 • İhracat işiyle uğraşan iş adamları

Yeşil pasaporta sahip olan kişilerin 25 yaşını aşmış çocukları, bu pasaporta sahip olarak sunduğu avantajlardan yararlanabilir. 

Bunlar ilgini çekebilir?

Yeşil Pasaport Kaç Sene Geçerli?

Hususi pasaport sahibi olmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri pasaportun geçerlilik süresidir. Yeşil pasaport kaç sene geçerli sorusunun cevabını bu bölümde sizlere veriyor olacağız. Yeşil pasaportun süresi 5 sene sonunda bitmektedir. 5 sene sonunda biten pasaportlar için yenileme işlemi yapılmamaktadır. Bu kural tüm pasaport türleri için geçerlidir. Bu yüzden pasaportunuzun kullanım süresi bittiğinde yeniden pasaport başvurunda bulunmanız gerekmektedir. 

Kategoriler: Seyahat İpuçları