Adana Havalimanı Uçak Bileti

Adana Havalimanı Rehberi

Adana Havalimanı

Adana “Şakirpaşa” Havalimanı 1937 yılında açıldı. 1956’dan beri uluslararası havalimanı olarak hizmet vermekte. Adana Havalimanı, Mersin ve Osmaniye gibi yerleşim bölgelerine yakın. Adana’nın merkezi noktalarına da yakınlığıyla ulaşımı kolay. Adana Havalimanı uçak biletinizi alırken havalimanının merkezi noktalara uzaklığını araştırmayı ihmal etmeyin.

Ulaşım

Adana “Şakirpaşa” Havalimanı’na ulaşmak için otobüslerden, servis hizmetlerinden ve taksilerden faydalanabilirsiniz. Adana Havalimanı uçak biletiniz sizi Adana’nın en güzel yerlerine ulaştıracak.

Adana Şehir Rehberi

Tarihi büyük devletlerle yazılan Adana ilkçağda bir konak yeriydi. Hititler, Kue Krallığı, Asur, Pers ve Büyük İskender tarafından fethedildi. İskender’den sonra Selefkiler’e bağlandı. Roma ve Bizans döneminde önemli bir ticaret merkeziydi. 704’te Emevi topraklarına katıldı. 10. Yüzyılın sonunda yine Bizans topraklarına dahil oldu. Birçok kez el değiştirdikten sonra 1886 yılında Mersin-Adana demiryolunun açılması, pamuk tarımının artması ve kentin ekonomisinin canlanmasıyla nüfus arttış gösterdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransızlar ve Ermeniler tarafından işgal edildi. Ankara Itilafnamesi hükümleriyle Fransızlar 5 Ocak 1922’de kentten çekildi. Adana’da bu tarih halen Kurtuluş Günü olarak kutlanmakta.

Gezilecek Yerler

Taş Köprü

2. yüzyılda Romalılar’ın inşa ettiği Taş Köprü, dünyanın araç trafiğine açık en eski köprüsü olmasıyla tanınıyor.

Ulu Camii

Ramazanoğulları’nın yaptırdığı Ulu Camii duvarları ve mimarisiyle görülmeye değer…

Büyük Saat Kulesi

Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Büyük Saat Kulesi 32 metre yüksekliğinde…

Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi’nde Adanalı sanatçılar Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal ve Abidin Dino’nun balmumu heykelleri sergileniyor.

Sabancı Merkez Camii

Sabancı Merkez Camii Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camii. 6 adet 99 metre yüksekliğinde minaresi var.

Konaklama

Emir Royal Hotel Luxury

Adana Havalimanı’na 3,7 km uzaklıkta olan Emir Royal Hotel Luxury oda + kahvaltı konseptine sahip.

Sürmeli Adana Hotel

Sürmeli Adana Hotel’de açık büfe kahvaltıdan, spadan ve açık havuzdan sınırsız faydalanabilirsiniz.

Riva Resatbey Boutique & Business Hotel

Adana merkeze ve havalimanına yakınlığıyla Riva Resatbey Boutique & Business Hotel konaklamak için ideal bir alternatif…

Yeme-İçme

Birbiçer Kebap Salonu

Gidenlerin ciğerini, kebaplarını ve salatalarını anlata anlata bitiremediği Birbiçer Kebap Salonu Adana Havalimanı’na çok yakın. 

Lagos Balık Restaurant

Adana’da sadece kebap yok. Lagos Balık Restaurant’ta levreğin tadına bakabilir ve hemen ardından irmik helvasıyla ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

Helvanın Mucidi Hacı Ahmet Şahin

Gidenlerin helvalarını övgüyle andıkları Helvanın Mucidi Hacı Ahmet Şahin’e uğramadan Adana’yı görmüş sayılmazsınız. 

Alışveriş

Adana Havalimanı uçak biletiniz sizi Adana’nın ünlü çarşılarına da ulaştıracak. Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi kendini alışveriş merkezlerine teslim eden Adana’da gidilmesi gereken yerlerden biri ise Tarihi Kazancılar Çarşısı. Bakır ve kazan imalatı yapanlar çoğunlukta burada. Ender bulunan hediyelik eşya dükkanlarından Art Jophiel ise gidenlere ilham veriyor.

Adana Havalimanı