Ağrı Havalimanı Uçak Bileti

Ağrı Havalimanı Rehberi

Ahmed-i Hani Havalimanı uçak biletiniz sizi Ağrı’ya taşıyacak. İç hat trafiğine açık olan Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan her gün İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı arasında karşılıklı seferler var. 

 

Ulaşım

Ahmed-i Hani Havalimanı uçak biletiniz sayesinde Ağrı şehir merkezine 9 km mesafede uçağınızdan ineceksiniz. Airport Taksi ve şehir merkezi havalimanı arasındaki servisler ulaşımı kolaylaştırıyor. Ayrıca ilçelere giden servisler bulmak da mümkün.

 

Ağrı Şehir Rehberi

Orta Asya’dan Anadolu’ya giden kavimler için bir geçiş  noktası olan Ağrı sırasıyla; Hititler, Mitanniler, Urartular, Kimmerler, İskitler ve Perslere kucak açmış. 1054 yılında Türk yönetimine geçmiş. Tarihi eserler açısından çok zengin olmasına rağmen Ağrı halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamakta. Küpkıran Kalesi, Pazı Kalesi, Tokluca Kalesi, Zencir Kale, Hamur Kümbeti, Karagöz Kilisesi, Anzavur Kalesi, Girik Tepe, Meya Mağaraları, Avnik Kalesi ve Diyadin Kalesi görülmesi gereken yerlerden bazıları…

 

Gezilecek Yerler

İshak Paşa Sarayı

Ahmed-i Hani Havalimanı uçak biletiniz sizi Osmanlı Mimarisi’nin en seçkin örneklerinden birine götürecek. Sarayın en önemli özelliği dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen sarayı olması.

 

Doğubeyazıt Kalesi

Antik kent özelliği taşıyan Doğubeyazıt Kalesi’nin üzerindeki kalıntıların Urartular döneminden kaldığı sanılmakta. 

 

Nuh’un Tepesi

Tufan sonrası Nuh Peygamber’in gemisinin durduğu yer olarak efsanelere konu olan Nuh’un Tepesi’nin doğal bir güzelliği var.

 

Ağrı Dağı

Dağcılıktan kampçılığa, doğa yürüyüşlerinden tırmanışa ve yayla turizmine kadar geniş bir yelpazede kullanılan Ağrı Dağı’nda spor yapmak efsanevi…

 

Meteor Çukuru

Ahmed-i Hani Havalimanı uçak biletiniz ile dünyanın en büyük ikinci meteor çukurunu görmeye var mısınız?

 

Antik Kentler

Diyadin Meya Köyü, Girik Tepe, Toprakkale ve Eski Beyazıt’ı gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

 

Konaklama

Beyazıt Hotel

Sigara içilmeyen ve sigara içilebilen odalara sahip Beyazıt Hotel’de odaların kendilerine ait küçük birer mutfağı bile mevcut.

 

 

Grand Cenas Hotel

Özellikle iş yolculuğu yapanların tercih ettiği Grand Cenas Hotel misafirlerinden tam not alıyor. Ahmed-i Hani Havalimanı uçak biletinizi ayırtırken Grand Cenas Hotel’i de 

incelemelisiniz.

 

Yeme – İçme

Ağrı’ya gidenler Abdigör Köfte’nin, Ayran Aşı’nın, Çiriş Ketesi’nin, Gösteberg’in, Hasude’nin, Haşıl’ın, Hengel’in, Keledoş’un, Keşke Yemeği’nin, Yalancı Köfte’nin tadına bakmadan dönmüyor.

 

Alışveriş

Ağrı’nın başlıca alışveriş noktası olan Doğubayazıt ilçesindeki pasajlardan otantik ve hediyelik eşyalar bulunabilir. Kente özgü halı ve kilimler de Doğubeyazıt’ta bulunuyor. Eski Van Caddesi ise otlu peyniriyle tanınıyor. Balıyla ünlü Ağrı’nın balını kent merkezinde bulabilirsiniz.

Ağrı Havalimanı