Iğdır Havalimanı Uçak Bileti

Iğdır Havalimanı Rehberi

Türkiye’nin en doğusundaki Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanı yalnızca iç hatlara açık ve konuklarını ağırlamak için VIP salonu var.

Ulaşım

Havalimanı kent arasındaki ulaşım otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanıyor. 

Iğdır Şehir Rehberi

Leylekler şehri olarak da bilinen Iğdır, İpek Yolu’nun üzerinden geçmesi nedeniyle pek çok medeniyetin gözdesi olmuş. Şehre savunma amaçlı birçok kale yaptırılmış. Suveren Kalesi, Kızılkule Kalesi, Alikoçek Kalesi, Güngörmez Kalesi ve Gedikli Kalesi bunlardan bazıları… Adının Oğuz Han’ın büyük oğlu “Iğdır Bey”den geldiği düşünülüyor. Tuz Mağaraları’nda Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayacak kapasitede tuz olduğu söylentisi yaygın. Gitmişken efsanelere konu olan Ağrı Dağı’na da tırmanabilirsiniz. Şehit Bülent Aydın Havalimanı uçak biletinizi alarak kentin tarihi ve doğal birikimini seyreleyebileceksiniz.

Gezilecek Yerler

Karakale Harabesi

Ermenistan sınırına yakın olan Karakale Harabesi Urartular zamanında yapılmış.

Meteor Çukuru

Meteor Çukuru 1892 yılında düşen bir göktaşının hatırası. Dünyadaki en büyük ikinci meteor çukuru olarak da biliniyor.

Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı

12. yüzyıl Selçuklu taş işlemeciliğinin izlerini taşıyan Selçuklu (Harmandöven) Kervansarayı, 1986 yılında koruma altına alınmasına rağmen halen harabe halde…

Ahura Harabeleri

Şehit Bülent Aydın Havalimanı uçak biletiniz sizi Yakup Vadisi’nde bulunan Ahura Harabelerine de uçuracak.

Koç Başlı Mezarlar

Karakoyunlular Dönemi’nden kalan Koç Başlı Mezar Taşları; yiğit ve kahraman olan kişilerle, erken ölenlerin mezarlarına dikilirmiş.

Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

1915 - 1920 yılları arasında öldürülen Türkler’in anısına dikilen Şehit Türkler Anıtı, Türkiye’nin en yüksek anıtı olarak biliniyor.

Konaklama

Tehran Boutique Hotel

Tertemiz ve yepyeni odalarıyla Tehran Boutique Hotel konuklarını başarılı bir şekilde ağırlıyor.

Yeme – İçme

İranlılar Saray Lokantası

Domates Kebabı ve yöresel lezzeti Bozbaş (nohut yemeği) ile tanınan İranlılar Saray Lokantası’nda tarifler babadan oğula geçiyor.

Iğdır Mangal Evi

Kervansaray Köftesi övülen Iğdır Mangal Evi’nde yemek yedikten sonra semaverde çay keyfi de yapabilirsiniz.

Tatmadan Dönmeyin

Patlıcan Reçeli, Taş Köfte, Ekşili Pilav, Katık Aşı, Bozbaş, Kelecoş, Hörre, Perzana ve Cızdık yöreye özgü tadılması gereken lezzetler… Tatmadan dönmeyin!

Alışveriş

El sanatlarıyla ön plana çıkan Iğdır’da halı ve kilim dokumacılığı yaygın. El emeği yün çorapların üzerindeki motiflerse göz okşuyor.

Iğdır Havalimanı