İran Uçak Bileti

İran Ülke Rehberi

İran

İran, kendisine özgü tarihi, kültürel dokusu ve köklü geçmişi ile Ortadoğu ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Özellikle konumu itibariyle coğrafi açıdan da değerli olmuştur. Ortadoğu sınırları içerisinde önemli bir güç haline gelmiştir. Yürüttüğü nükleer program nedeni ile uzun yıllar boyunca ABD tarafından yapılan yaptırımların hedefi olmuştur. Kapalı bir ekonomi ve sosyokültürel yapıya mahkum bırakılmıştır. 2016 yılı ile birlikte yaptırımlar gevşemiştir. Bu yönde atılan olumlu diplomatik adımlar ile İran merkezi olduğu Ortadoğu bölgesinde çok daha güçlü bir konuma sahip olacaktır. Yine burada yapılan yaptırımların gevşemesi ile turizm açısından da bölgesi içerisinde merkez haline gelmesi beklenmektedir.

Tarihin en köklü uygarlıklarından biri olan Pers Uygarlığı’nın anavatanı İran’dır. İran çevresinde yer alan Arap, Türk, Kürt kültürleri üzerinde oldukça büyük bir etki sahibi olmuştur. Muazzam bir kültürel zenginliğe sahiptir. Dağlık coğrafyası ile birlikte ziyaretçilerine doğal güzellikler bakımından görsel bir şölen sunmaktadır. İran uçak bileti araştırmaları yapılarak ziyaretler gerçekleştirilebilmektedir.

İran Hakkında Temel Bilgiler

İran’ın resmi dili Farsçadır. Farsçadan bizim dilimize geçmiş olan yaklaşık 2000 kelime bulunmaktadır. Armut, badem, belki, arzu, ciğer gibi kelimeler Farsçadan Türkçeye geçen kelimelerdir. Tahran ülkenin başkentidir. En büyük şehri olmasının yanında ekonomik olarak da merkez bir konumdadır. Tahran'da yer alan reformistler ile muhafazakarlar arasında ilginç dinamikler vardır. Diğer önemli şehirleri içerisinde İsfahan, Meşhed ve Tebriz yer almaktadır.

Tahmin edilebileceği üzere İran’da da İslam ağırlıklı olarak inanılmakta olan dindir. Halkın %90’ı Şii Müslümanlardan, %8’i Sünni Müslüman, %2’lik kısım ise diğer dinlere mensup olan kişilerden oluşmaktadır. Ülkenin resmi mezhebi Şiiliktir. Ülke şeriatla yönetilmektedir. Zerdüştlük inancı hala İran’ın has dini olarak kabul edilmekte bu nedenle saygı duyulmaktadır. Ucuz İran uçak bileti araştırılarak geziler düzenlenebilmektedir.

İran’da kullanılan alfabe Arap alfabesidir. Para birimi ise İran Riyali’dir. Ülke nüfusu ise 82 milyondur. Yapılan araştırmalara göre nüfusun %61 Farslar, %16’sı Azeri Türkler, %10’u Kürtler, %2’si Belluciler, %2’si ise Araplar ve %2’si ise diğer milletler tarafından oluşturulmaktadır.

İran Tarihi

İran platosu Asya’daki eski medeniyetlerin merkezidir. İlk yerleşkenin tarihi henüz bilinmemektedir. Eldeki delillere göre çok eski zamanlardan beri bu toprakların yerleşim amaçlı olarak kullanıldıkları görülmektedir. Aryai kavimlerin İran platosuna M.Ö. 3000’li yıllarda yerleştikleri bilinmektedir. Hehameneşiler ise M.Ö.330 yıllarında burada yer almakta idiler. Burada büyük bir imparatorluk kurmuşlardır. Bunlardan sonra da Sulukiler, Partlar, Sasaniler, Gazneniler, Harzemşahlar İlhanlılar gibi pek çok hanedan yer almıştır.

1979 yıllarında da İmam Humeyni rehberliğinde İran halkının kıyamı ile birlikte 2500 yıllık bir şahlık düzeni yıkılmıştır. Onun yerine ülkeye İslam Cumhuriyeti rejimi kurulmuştur. Zengin tarihi dokusu ile birlikte İran her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ilgisi çeken ülkeler içerisinde yer almıştır.

İran’da Kültür Özellikleri

İranlılar Arap değillerdir. Ancak Türkler gibi bulundukları coğrafya nedeni ile etkilenmişlerdir. Kökleri başkadır ve kendilerine özgü bir kültürleri bulunmaktadır. İranlılar Ortadoğu insanlarından farklı olarak %90 oranlarında Kafkasya kökenli olmaktadırlar. Bu genetik araştırmalar ile ortaya konulmuştur. İran’da oldukça kozmopolit bir toplum yapısı bulunmaktadır. Azeriler, Kürtler, Farsiler gibi çeşitlilik bulunmaktadır.

İran mutfağı ise Türk mutfağı ile oldukça yakın bir konumdadır. Tereyağlı pilav ile servis edilen kebapları, naneli ayran, yaygın çay kültürü ile Türk mutfağı ile benzeşmektedir. İran mutfağında hafif yemekler bulmak pek mümkün değildir. İran uçak bileti fiyatları araştırılarak uygun fiyatlı geziler düzenlenebilir. Olmaz olmaz yemeklerin lezzeti tadılabilir.

İran Lokasyonu

Uygunabiletal.com

Bilgisayar ve Telefonunuzdan kullanıcı dostu ara yüzü ile uygun uçak bileti almanın keyfini sürün

Sık Sorulan Sorular

Uygunabiletal web sitesi veya mobil uygulamasına girerek Uçak Bileti sayfasından Nereden ve Nereye noktalarını seçip tarih aralığını doldurduktan sonra “Bilet Ara” butonuna tıklayın ve ardından Uygunabiletal size en uygun seferleri listelesin, seferinizi seçip koltuk seçiminizi yaptıktan sonra rezervasyon yapabilir ve uçak biletinizi satın alabilirsiniz.
İran vizesi almak için konsolosluk web sitesine gidip gerekli vize başvuru şartlarını görebilir aynı zamanda randevu alabilirsiniz.
Uygunabiletal bütün işlemlerini SSL adı verilen ve kullanıcı ile Uygunabiletal arasında güvenli bir ağ kuran bir sistem üzerinden açık vermeden yapar. İnternet üzerinden karşılaştırma yaparak uçak bileti satın almanızı sağlayan Uygunabiletal, tüm bu işlemleri güvenlik ağı kullanarak yapar.
Uygunabiletal size Türkiye’de bulunan 250’den fazla havayolu firmasının uçak biletini sunar. Uygunabiletal ile havayolu firmalarının biletlerini kolay ve güvenilir bir şekilde alabilirsiniz. Gideceğiniz yeri seçip uçak seferlerini listeleyerek size en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.
Uygunabiletal.com, THY, Pegasus, AnadoluJet, SunExpress başta olmak üzere dünya çapında 250’den fazla havayolu firmasının İran uçak biletini sunar.
Üye olmadan uygunabiletal.com üzerinden İran uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Uçak bileti satın almanız için bir üyelik oluşturmanıza gerek yok.