Kastamonu Havalimanı Uçak Bileti

Kastamonu Havalimanı Rehberi

Şehir merkezinin 13 km güneydoğusunda inşa edilen Kastamonu Havalimanı’nda 2013 yılından beri uçuşlar gerçekleştiriliyor. Kastamonu Havalimanı uçak biletinizle iç hatlarda yolculuk yapabilirsiniz.

Ulaşım

Otobüs ve taksiler Kastamonu Havalimanı uçak biletiyle şehre gelenleri ağırlıyor.

Kastamonu Şehir Rehberi

İsfendiyar Dağları ile Ilgaz Dağları’nın çevrelediği Kastamonu’nun Karadeniz’e kıyı olmuş ilçeleri de var. Hitit İmparatorluğu’yla bilinen tarihi başlayan Kastamonu’yu, Fatih Sultan Mehmet 1460 yılında Osmanlı topraklarına katmış. Cumhuriyet Dönemi’nde ise Mustafa Kemal Atatürk, Kıyafet ve Şapka İnkilâbı’nı Kastamonu’nda duyurmuş. İnanç Turizmi’nin de yaygın olduğu şehir “evliyalar şehri” olarak da biliniyor. Konakları da kent kadar meşhur… Kastamonu’nun sadece merkezinde 350 konak bulunuyor. Bu konakların bazıları günümüzde otel olarak kullanılıyor. Kastamonu Havalimanı uçak biletiyle Karadeniz’in önemli şehirlerinden birine uçun.

Gezilecek Yerler

Kastamonu Kalesi: Kommenler Hanedanlığı’nın 12. yüzyılda inşa ettirdiği Kastamonu Kalesi’nin 15 büyük burcu ve kulesi var.

Evkaya Mezarları: Pafyagonyalılar’ın açık hava kutsal yeri olarak inşa ettirdiğine dair söylentilerin olduğu Evkaya Mezarları Kastamonu’nun en eski kaya mezarı.

Nasurullah Camii: Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı meclisten önce okuduğu yer olarak da bilinen Nasurullah Camii 1506 senesinde yapılmış.

Saat Kulesi: Saray Üstü Tepesi’ndeki Saat Kulesi’nin temelleri 1885 yılında atılmış. Zamana arkadaşlık eden saatin boyu yaklaşık 13 metre.

Liva Paşa Etnografya Müzesi: Mirliva Sadık Paşa’nın yaptırdığı dört katlı konak günümüzde Liva Paşa Etnografya Müzesi’ne dönüştürülmüş.

Kastamonu Arkeoloji Müzesi: 50 binden fazla tarihi eserin sergilendiği Kastamonu Arkeoloji Müzesi’nde gezinmek ücretsiz…

Pompeiopolis Antik Kenti: Zımbıllı Tepe Höyüğü adıyla da tanınan Pompeiopolis Antik Kenti, Roma Dönemi’nde sıfırdan kurulmuş önemli kentlerden biri.

Görmeden Dönme: Küre Dağları Milli Parkı, Ilgaz Dağları Milli Parkı ve Gideros Koyu Kastamonu’na gidenlerin uğraması gereken doğal güzelliklerden…

Konaklama

Mütevelli Otel: Sigara içilmeyen odaların varlığıyla öne çıkan Mütevelli Otel’in merkezi konumu nedeniyle her yere yürüyerek ulaşabileceksiniz.

Kurşunluhan Hotel: Zaman makinesiyle zamanda yolculuk yapmış hissine kapılacağınız Kurşunluhan Hotel’in konforu da üst seviyede…

Kadıoğlu Konağı: Tarihi Kastamonu Konakları’ndan birinde kalmak istiyorsanız Kadıoğlu Konağı Kastamonu Havalimanı’na yalnızca 10 km uzaklıkta.

Yeme – İçme

Münire Sultan Sofrası: Kastamonu’nun yöresel tatlarını keşfetmek önceliğinizse Münire Sultan Sofrası bu iş için biçilmiş kaftan…

Eflanili Konağı: Bir Kastamonu Konağı’nda kalmasanız da Eflanili Konağı sayesinde bir konakta yemek yeme şansına sahip olacaksınız.

Tatmadan Dönme: Ecevit Çorbası, Banduma, Tirit, Etli Ekmek, Kastamonu Pastırması, Kastamonu Döneri ve Çekme Helva Kastamonu’ya gidenlerin tatmadan dönmediği/dönemediği lezzetler…

Alışveriş

Meşhur Kastamonu Konakları’nın minyatürlerini her yerde bulabilirsiniz. Yöreye özgü şimşir kaşık, mutfak gereçleri, el işi oyuncaklar, el işi ahşap oyma sandık ve mücevher kutuları da yine her yerde bulabileceğiniz hediyelik eşyalardan.

Kastamonu Havalimanı