Mardin Havalimanı Uçak Bileti

Mardin Havalimanı Rehberi

İç hatlara açık bir havalimanı olan Mardin Havalimanı 1999 yılında hizmete başlamış. Mardin Havalimanı uçak biletinizle yerleşim bölgesine 20 km uzakta uçaktan ineceksiniz.

Ulaşım

Mardin Havalimanı’nıyla şehir merkezi arasındaki ulaşım sorunu minibüs, taksi ve kiralık araçlarla çözülüyor.

Mardin Şehir Rehberi

Dicle ve Fırat arasında yüksek bir alana kurulmuş olan Mardin, Kuzey Mezepotamya sınırları içinde kalıyor. Subari, Sümer, Akad, Babil, Mitaniler, Asur, Pers, Bizans, Araplar, Selçuklu, Artuklu ve Osmanlılar bu topraklardan geçen medeniyetler arasında… Müslüman, Hristiyan ve Yezidiler’in yaşadığı şehir; Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Süryani, Yakubi ve Nesturi gibi etnik kökenleri de bağrında yaşatıyor. Süryaniler’in “kaleler şehri” dediği Mardin’in adı “Marde” kelimesinden geliyor. Kentteki tarihi havayı solumak ve medeniyetlerin izlerini sürmek için Mardin Havalimanı uçak biletinizi şimdiden ayırtın…

Gezilecek Yerler

Mardin Evleri

Kentsel Sit Alanı ilan edilen Mardin Evleri, turistik açıdan da çok değerli. Ortaçağ mimarisini günümüze taşıyan evleri görmek için Mardin Havalimanı uçak biletine ihtiyacınız olacak.

Mardin Kalesi

1600 yıllık bir geçmişi olan Mardin Kalesi tüm Mardin’e hakim olan manzarasıyla da turistik bir önem arz ediyor.

Deyrulzafaran Manastırı

Güneşe tapan Süryaniler tarafından milattan önce 4000 yılında yapılan Deyrulzafaran Manastırı’na Romalılar da eklemeler yapmış. Manastır günümüzde ibadethane ve okul olarak kullanılıyor.

Zinciriye Medresesi

Melik Necmeddin İsa tarafından 1385 yılında yaptırılan Zinciriye Medresesi Mardin usülü taş işlemelerle bezeli…

Kırklar Kilisesi

6. yüzyılda klasik Mardin taş işçiliği ile yapılan Kırklar Kilisesi erken dönem Hristiyan eserlerinden…

Görmeden Dönme

Mardin Ulu Camii, Kasımiye Medresesi, Mardin Müzesi, Gurs Vadisi, Bırbıra Mağaraları, Surur Hanı, Dara Örenyeri, Mor Sabarro Kilisesi ve Deyrulumur Manastırı gezilecek yerler arasında…

Konaklama

Erdoba Elegance Hotel & Spa

Müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutan bir otelde konaklamak istiyorsanız Erdoba Elegance Hotel & Spa’yı öneririz.

Hilton Garden İnn

Bir Hilton otelinde ne arıyorsanız Hilton Garden İnn’de aradığınız her şeyi bulacaksınız.

Mardius Tarihi Konak

600 yıllık bir yapıda otantik bir konaklama hayal ediyorsanız Mardius Tarihi Konak’ın sunduğu imkanları araştırmalısınız.

Yeme – İçme

Kebapçı Rido

Tarihi 1920’lere dayanan Kebapçı Rido’nun acılı veya acısız kebabını tatmayı ihmal etmeyin. Mezeleri ise uzun bir yazı konusu…

Bağdadi

Yöre yemeklerini büyük bir başarıyla icra eden Bağdadi’de haftasonları fasıl da var.

Cercis Murat Konağı

Cercis Murat Konağı’na gidenler; Pekmezli erik tavası, hımmısiye, kazan kebabı, kaburga içinde sarmısaklı yaprak sarmasını sipariş etmeden duramıyor.

Alışveriş

Mardin’de doya doya gezebileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz pek çok çarşı var. Bunlardan bazıları; Kayseriye Çarşısı, Tellallar Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Kapalı Çarşı, Gümüşçüler Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı ve Un Çarşısı. 

Mardin Havalimanı