Merzifon Havalimanı Uçak Bileti

Merzifon Havalimanı Rehberi

Merzifon Havalimanı yalnızca iç hat uçuşların yapıldığı bir havalimanı. Sivil ve askeri uçuşlar için kullanılıyor. Merzifon Havalimanı uçak biletiniz sizi Amasya’nın 47 km yakınına taşıyacak.

 

Ulaşım

Merzifon Havalimanı uçak biletinizle şehre ulaşımı özel servisler ve taksiler yardımıyla yapabilirsiniz.

 

Amasya Şehir Rehberi

Elmasıyla ünlü olan Amasya şehrinde zamanında Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar hüküm sürmüş. Osmanlı Dönemi’nde ise şehzadelerin eğitim aldıkları ve valilik yaptığı yer olmuş. Amasya Kalesi’nin şehrin ilk kurulduğu yer olduğu varsayılıyor. Merzifon Havalimanı uçak biletiniz ile bu nadide kenti ziyaret edebilirsiniz.

 

Gezilecek Yerler

Amasya Müzesi

24 bin esere ev sahipliği yapan Amasya Müzesi’nde Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nden eserler sergilenmekte.

 

Amasya Kalesi

Kızlar Sarayı, Harşena ve İçeri Şehir olarak parçalara ayrılmış olan Amasya Kalesi’ni Merzifon Havalimanı uçak biletiniz sayesinde gezebileceksiniz.

 

Kral Kaya Mezarları

Helenistik Dönem’den kalan ve Pontus Krallığı’na ait olan Kral Kaya Mezarları, Amasya’nın en yüksek tepesinde yer alıyor.

 

Şehzadeler Müzesi

Osmanlı şehzadelerinin balmumu heykellerinin yer aldığı Şehzadeler Müzesi’nde ayrıca özel ışıklandırma sistemiyle tasarlanmış gösteriyle şehzadelerin yaşam öyküsü de dinlenilebilmekte.

 

Medreseler

Amasya’ya yolunuz düşerse gezmeden dönmemeniz gereken medreseler sırasıyla: Gökmedrese, Çelebi Mehmed Medresesi, Büyük Ağa Medresesi ve Küçük Ağa Medresesi.

 

Camiler

Burmalı Camii, Gökmedrese Camii, Fethiye Camii, Medrese Önü Camii, Saraçhane Camii, Hızır Paşa Camii ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii Amasya’ya gidenlerin mutlaka ziyaret ettikleri yerler arasında…

 

Konaklama

Lalehan Otel

Yeşilırmak kıyısındaki Lalehan Otel hem manzarası, hem konaklaması hem de restaurantıyla tavsiye ediliyor.

 

Amasya Taşhan Otel

Mimar Mehmet Kalfa’nın 1699 yılında yaptığı han bugün Amasya Taşhan Otel’i olarak hizmet veriyor. Tarihle iç içe konaklamak için ideal.

 

Gözlek Termal

Çalışanlarının güler yüzü ve şifalı suya sahip termaliyle Gözlek Termal yaz ya da kış aylarında konaklamaya uygun.

 

Yeme – İçme

Amesia Mutfağı

Yöresel Amasya yemeklerini tatmak istiyorsanız rotanızı Amesia Mutfağı’na çevirmeniz gerekli. Mekan güveçte kurusu, baklalı yaprak sarması, Amasya bamyası ve ev baklavasıyla biliniyor.

 

Çörekçi Galip

“Meşhur Amasya Çöreği’ni en iyi yapan yer” olarak tanınan Çörekçi Galip’e kahvaltı saatinde uğrarsanız çöreğin tadı damağınızda kalacak. 

 

Tadım Döner

Amasya’ya gidenlerin ortak görüşü döner yenecekse yenilen yerin Tadım Döner olması yönünde…

 

Alışveriş

Amasya’daki hediyelik eşya dükkanlarının neredeyse tamamında el yapımı yazmalar, yemeniler ve iğneoyaları bulunuyor.

Merzifon Havalimanı