Muş Havalimanı Uçak Bileti

Muş Havalimanı Rehberi

Muş’a 18 km uzaklıkta bulunan Muş Havalimanı 1992 yılında açılmış. Sivil – askeri kategoride uçuşların gerçekleştiği havalimanı yalnızca iç hatlara açık… 

Ulaşım

Muş Havalimanı ile şehir arasındaki ulaşım servis ve taksilerle sağlanıyor.

Muş Şehir Rehberi

Urartular’la tarihi başlayan Muş kenti diğer Anadolu şehirleri gibi medeniyetlerin resmi geçidine şahit olmuş. Şehrin adının güneydeki dağlık bölgelerde yaşayan Muşkiler’den ya da İbranice “sulak bölge” anlamına gelen “Muşa” kelimesinden geldiği söylenir. Kayak merkezi şehrin popülerliğinin artmasının nedenlerinden biri. Muş Havalimanı uçak biletinizi alırken kayak ekipmanlarınızı hazırlamayı ihmal etmeyin.

Gezilecek Yerler

Ulu Camii

Şeyh Muhammed-i Mağribi’nin 14. yüzyılda yaptırdığı sanılan Ulu Camii, Muş’taki ilk duraklarınızdan biri olmalı.

Yıldızlı Han

Muş Havalimanı uçak biletinizi aldıktan sonra 1307 yılında Miralay Seyfi Bey’in yaptırdığı Yıldızlı Han’a da uğrayabilirsiniz.

Muş Kalesi

Moğol ve Ermeni istilalarına dayanan, Hz. Ömer döneminde Araplar’ın ele geçirdiği Muş Kalesi de gezilecek yerlerden…

Tarihi Muş Evleri

Şehrin otantik dokusunu yakından görmek için Muş Havalimanı uçak biletinizi alırken Tarihi Muş Evleri’ne uzanan bir rota çizin.

Tarihi Murta Köprüsü

Günümüzde de kullanılan Tarihi Murta Köprüsü’nün ne zaman yapıldığı tam bilinmese de Selçuklu yapımı olduğu düşünülmekte.

Görmeden Dönme

Hacı Şeref Camii, Çanlı Kilise, Güllü Hamam, Varto Kayalıdere Ören Yeri (Kale Şehri), Dolabaş Höyüğü, Bostankale Höyüğü, Hasbet Kalesi, Malazgirt Kalesi, Haçlı Gölü, Arak Manastırı, Çengilli Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi ve Hatun Köprüsü’nü görmeden dönmeyin.

Konaklama

Mir Saray Hotel

Merkezi noktalara yakın olmaktan hoşlanıyorsanız Mir Saray Hotel’in konumu sizi bu arzunuza kavuşturacak.

Muş Grand

Odalarında ücretsiz wi-fi hizmeti sunan Muş Grand’a evcil hayvanlar da kabul ediliyor. Ayrıca otelin kendi otoparkı var.

Yeme – İçme 

Şark Kebap Salonu

Adana dışında yiyebileceğiniz en iyi Adana Kebabı, Şark Kebap Salonu’nda yapılıyor. Gidenler mezelerini de göklere çıkarıyor.

Eywan

Muş’ta güzel bir güne başlamak için kahvaltı etmek veya öğleden sonra Çağ Kebabı’ndan tatmak için Eywan’a uğramalısınız.

Doğan Balık Tesisleri

Muş’un denize kıyısı olmasa da en güzel çiftlik alabalığı (tercihen kiremitte) Doğan Balık Tesisleri’nde yeniyor.

Yemeden Dönmeyin

Muş Köftesi, Hez Dolması, Domatesli Lahana Dolması, Çorti ve Keşkek’in tadına bakmadan dönmeyin.

Alışveriş

Geleneksel el sanatlarına ilginin büyük olduğu Muş’ta halı, kilim, keçe, hasır örme, boncuk, dantel ve çorap örmeciliği eserlerinden satın alabilirsiniz.

Muş Havalimanı