Siirt Havalimanı Uçak Bileti

Siirt Havalimanı Rehberi

Yalnızca iç hat uçuşların yapıldığı Siirt Havalimanı, 1994 yılında kapılarını açmış. Havalimanının 20 araçlık otoparkı var. Siirt Havalimanı uçak biletinizle sürekli kendini yenileyen bir havalimanına uçmuş olacaksınız.

Ulaşım

Siirt’le Siirt Havalimanı arasındaki ulaşım belediye otobüsleriyle gerçekleştiriliyor.

Siirt Şehir Rehberi

Çoğunlukla dağlık alanlara sahip Siirt’te Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı'yı kapsayan dönemlere ait kalıntılar şehrin tarihi hakkında bilgi veriyor. Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının kesiştiği noktada bulunması şehrin gelişmesini sağlayan nedenlerden… Türk – İslam Kültürü şehirde hakim. Siirt Havalimanı uçak biletiniz sizi GAP Projesiyle gelişen ve ilkbaharda iklimi yumuşayan topraklara uçuracak.

Gezilecek Yerler

Ulu Camii

Selçuklu Sultanı Mugiziddün Mahmut’un 1129 yılında yaptırdığı camii, Siirt’in merkezinde bulunuyor.

Sağlarca Kaplıcası 

Çeşitli hastalıklara iyi gelen suya sahip Sağlarca Kaplıcası, Botan Çayı kıyısındaki bir mağarada şifa dağıtıyor.

Botan Mağaraları

İnsanlara ait izlerin bulunduğu mağaraların en ünlüsü Botan Mağaraları’dır. Mağaralar suya direnci az olan kalkerlerin erimesiyle ortaya çıkmış.

Saat Kulesi

Siirt Havalimanı uçak biletinizle zamanı yakalayın. 1975 yılında yapımı tamamlanan Saat Kulesi Hükümet Caddesi üzerinde yer alıyor.

Erzen Ören Yeri

Bizans Dönemi’nden kalma kalıntı ve gözetleme kuleleri olan Erzen Ören Yeri ve civarının Siirt’in ilk yerleşim yeri olduğuna dair söylentiler var. 

Veysel Karani Türbesi

Yeşilçevre Köyü’nde bulunan Veysel Karani Türbesi 1967 yılında inşa edilmiş. Türbe Müslümanlar tarafından düzenli olarak ziyaret ediliyor.

Derzin Kalesi

Bizans Dönemi’nde inşa edilen Derzin Kalesi’ne uğradıktan sonra  İncekaya (Kormas) Kalesi, Küfre Kalesi ve İrun Kalesi‘ne de zaman ayırmalısınız.

Konaklama

Barden Hotel

Kalacağınız konsepti kendinizin seçebileceğiniz Barden Hotel’de kapalı havuz ve çocuk havuzu da mevcut.

Evliyaoğlu Otel

Siirt’te konaklamak için bir diğer alternatifse Evliyaoğlu Otel. İster tek başınıza, ister ailenizle konaklayın aradığınız rahatı bulacaksınız.

Yeme – İçme

Gittiğiniz yörenin yemeklerini tatmak önceliğinizse eğer Siirt’e gidenlerin mutlaka tattığı; Büryan Kebabı, Perde Pilavı, Siirt Kitel, Siirt İçli Köftesi, Aside, Zerfet, Bumbar – Mumbar, Mihr Çorbası, Pırtıke Çorbası, Arap Dolması (Siirt Dolması), İsmeket Köfte, Gebole ve İmçerket’i denemelisiniz.

Alışveriş

Siirt’te geçecek günlerinizde alışverişe de zaman ayıracaksanız Bıttım Sabunu, Siirt Battaniyesi, Siirt Seccadesi, Kök Boyama Kilimi, Siirt Fıstığı, Zivzik Narı ve Pervari Balı da almalısınız.

Siirt Havalimanı